Najczęściej zadawane pytania

Praca w Niemczech

Nie ma opłat związanych z poszukiwaniem pracy i oferowaniem kandydatury. Usługi pośrednictwa są całkowicie bezpłatne.

Nie, nie pobieramy żadnych opłat za znalezienie i zatrudnienie kandydata do pracy. Jakiekolwiek pobieranie opłat jest niezgodne z prawem.

Zatrudniając się w dobrej agencji pracy, zyskujesz pewność, że otrzymasz wszystko to, co Ci się należy. Dobra agencja musi dbać o pracownika, bo zależy jej, aby pracownik pracował u niej długo i był zadowolony. Dlatego otacza pracownika opieką. Dodatkowo ASMO Solutions oferuje program Parasola Ochronnego, tym samym gwarantujemy naszym pracownikom pełną opiekę i porządek w dokumentach. Znalezienie i pośrednictwo pracy nic Cię nie kosztuje, nie ponosisz żadnych kosztów.

Do zawarcia umowy z naszą agencją, potrzebne są: dowód osobisty (PESEL, nr dowodu), zdjęcie prawa jazdy oraz numer konta bankowego, na który będzie przelewane wynagrodzenie.

Czas oczekiwania zależy między innymi od posiadanych przez nas aktualnie ofert pracy, kwalifikacji kandydatów oraz ich dyspozycyjności do podjęcia zatrudnienia.

Nie, pracownik nie ma obowiązku akceptowania każdej oferty pracy. Przedstawione oferty pracy są propozycjami zatrudnienia, decyzja zawsze należy do pracownika.

Pracownicy podpisują niemiecką umowę o pracę z niemiecką spółką ASMO Solutions Deutschland GmbH. Umowa o pracę jest podpisywana na czas nieokreślony, pierwsze 6 miesięcy umowy, to okres próbny.

Tak, zarówno pracownik, jak i pracodawca użytkownik, mają prawo rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony. Okres takiego wypowiedzenia wynosi:
• 3 dni, gdy umowa została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni,
• 2 tygodnie, gdy umowa została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.

Tak, ponieważ ASMO Solutions jako pracodawca użytkownik ma obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i dopełnić wszelkich wymaganych formalności w tym zakresie.

Tak, może korzystać z takiego samego zakresu usług, jak wszyscy ubezpieczeni w Polsce.

Pierwsza klasa podatkowa przysługuje każdej osobie, która posiada niemiecki numer podatkowy.
1 klasa jest też najwygodniejsza dla Pracownika. Pracodawca płaci podatek w imieniu Pracownika do urzędu skarbowego. Na koniec roku pracownik nie musi nic robić, warto jednak, aby złożył zeznanie, przeważnie nasi pracownicy dostają zwroty z podatku.

O 3 klasę podatkową mogą ubiegać się osoby będące w związku małżeńskim.
Chcąc otrzymać 3 klasę podatkową, Kandydat musi złożyć osobiście wniosek do urzędu skarbowego, podać czym zajmuje się jego żona i ile zarabia. Pracodawca zamiast płacić podatek, wypłaca go pracownikowi. Na koniec roku pracownik musi obowiązkowo złożyć zeznanie, które przeważnie kończy się dość wysoką dopłatą, zwłaszcza, jeśli zarobki partnerki są wysokie.

Rozliczymy z taką klasą, jaką pracownik ma zapisaną pod swoim numerem podatkowym w urzędzie skarbowym. Nie mamy wpływu na klasy podatkowe i musimy rozliczyć pensję, z taką klasą, jaka jest zapisana w urzędzie skarbowym.

Jest to różnica ok. 150-200 euro miesięcznie.

Tak, w momencie podpisania umowy z Agencją Pracy każda osoba powinna w terminie do 7 dni kalendarzowych poinformować o zatrudnieniu właściwy dla siebie Urząd Pracy. Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę tymczasową lub umowy cywilnoprawnej traci status bezrobotnego.

Po przepracowaniu pierwszych 6-ciu miesięcy, pracownikowi przysługuje 20 dni rocznie.
Kolejne przepracowane 6 miesięcy do końca pierwszego roku pracy, to 25 dni rocznie
Za 2. i 3. rok pracy – 27 dni rocznie Od 4. roku pracy – 30 dni rocznie.

Steuernummer (St. -Nr.) to numer identyfikacji podatkowej (odpowiednik polskiego NIP), który nadawany jest przez niemiecki Urząd Skarbowy (niem. Finanzamt). Składa się z 11 cyfr. Z reguły – zachowuje swoją ważność przez całe życie i nie zmienia się.
Znaleźć go można na dokumentach od Niemieckiego Skarbowego lub Lohnabrechnung. Posiadają go tylko osoby, które były już zatrudnione na niemieckiej umowie o pracę.
W przypadku osób, które nie pracowały na niemieckiej umowie o pracę, informujemy, że wraz z umową prześlemy, upoważnienie, dzięki któremu w imieniu pracownika, złożymy wniosek o nadanie takiego numeru Pracownik nie będzie musiał robić tego we własnym zakresie!

Versicherungsnummer jest kombinacją liter i/lub cyfr służących do identyfikacji osób w systemie ubezpieczenia społecznego. SV-Nummer uzyskujemy, kiedy pierwszy raz zaczynamy pracę w Niemczech. Wówczas pracodawca melduje pracownika w kasie chorobowej (Krankenversicherung).
Najłatwiej rozpoznać go po tym, że składa się m.in. z daty urodzenia osoby posiadającej ten numer (podobnie jak w naszym numerze PESEL) oraz pierwszej litery nazwiska.
Pracownicy znajdą go na dokumentach z kasy chory lub Lohnabrechnung.
Po nadaniu tego numeru, koniecznie należy go pilnować, aby wszędzie podawać ten sam numer. Pod nim zapisane są też wszystkie informacje dotyczące emerytury.

Kod BIC/SWIFT jest niezbędny do realizacji przelewów z wypłatami.
SWIFT to inaczej BIC, kod SWIFT/BIC składa się z 8 do 11 znaków. Można go znaleźć np. na oficjalnych stronach internetowych banku, logując się do swojego konta bankowego lub można zadzwonić do banku i poprosić o taką informację. Kody SWIFT/BIC są na stałe przypisane do konkretnej instytucji tj. banku.

Wypłatę możemy przelać na każde konto w dowolnym państwie UE. Konto walutowe nie jest wymagane, warto jednak pamiętać, że wypłaty przelewamy w EUR, więc jeżeli dochodzą one na rachunek w złotówkach, to bank pobiera prowizję za przewalutowanie i przelicza po bardzo niekorzystnym kursie. Przeważnie pracownik traci około 1.000 PLN.

Niemieckie firmy już od wielu lat preferują współprace z agencją pracy. Poszukiwanie pracowników na własną rękę to proces czasochłonny i trudny w przypadku pracowników spoza Niemiec, nie posługujących się językiem niemieckim. Oprócz tego formalności związane z procesem zatrudnienia, ubezpieczeniem, składkami emerytalnymi leżą po stronie agencji. Dla niemieckich pracodawców współpraca z agencją pracy to często najlepszy wybór. Właśnie dlatego to agencje publikują najwięcej ofert pracy dla kierowców w Niemczech.
Pomijając sytuację rynkową warto wiedzieć, że praca w agencji, to także korzyści dla pracownika.
Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj

Niestety nie ma takiej możliwości, dotyczy to zarówno ofert z bezpłatnym zakwaterowaniem, jak i pracy dla kierowców z noclegiem w ciężarówkach.

Zakwaterowanie zapewniamy tylko naszym pracownikom. W takiej sytuacji można wynająć mieszkanie na własną rękę, a my za rezygnację z naszego mieszkania wypłacamy dodatek. Ewentualnie możemy wynająć miejsce również dla partnera/partnerki, jednak w tym przypadku dodatkowy koszt zostanie odliczony od pensji pracownika. Takie sytuacje muszą być każdorazowo omawiane z koordynatorami.

Jeżeli Kandydaci wolą odwiedzić nas w biurze, oczywiście jest taka możliwość. Wystarczy umówić się z rekruterem na konkretny dzień i godzinę.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji, w poniższych lokalizacjach:

  • Warszawa: Komitetu Obrony Robotników 45B, 02-146 Warszawa (okolice lotniska)
  • Lublin: Gęsia 5, 20-719 Lublin (obok Agata Meble).

Kierowco, wymarzona praca czeka na Ciebie!

Zatrudniliśmy już ponad 7 tysięcy zadowolonych pracowników. Sprawdź naszą bazę ofert pracy i stań się jednym z nich.