Rekordowa kara w Szwecji dla polskiej firmy transportowej
Praca w Niemczech dla Fachowców!
   
Strona główna » Strefa wiedzy » Rekordowa kara w Szwecji dla polskiej firmy transportowej

Rekordowa kara w Szwecji dla polskiej firmy transportowej

Rekordowa kara w Szwecji dla polskiej firmy transportowej

14.09.2023

Rekordowa kara w Szwecji dla polskiej firmy transportowej

Najwyższa grzywna w Szwecji nałożona przez drogówkę

Ostatnio policjanci z regionów Västerås, Eskilstuna, Sztokholm i Umeå przeprowadzili trzydniowe kontrole w Karlstad. Ich celem było przetestowanie nowych metod pracy przy międzynarodowych kontrolach drogowych. Kontrole zakończyły się rekordową karą nałożoną na polską firmę, donosi szwedzki portal branżowy tidningenprofs.se.

W trakcie trzech dni nałożono łącznie grzywny w wysokości 500 000 szwedzkich koron (około 42 075 euro). Większość z kwoty tej kary trafiła na konto polskiej firmy.

W trakcie akcji policja zatrzymała polską ciężarówkę, która pracowała na rzecz duńskiego przewoźnika. Po sprawdzeniu dokumentów okazało się, że mamy do czynienia z transportem międzynarodowym. Kontrolerzy byli pierwotnie gotowi pozwolić kierowcy kontynuować jazdę, ale jeden z funkcjonariuszy zdecydował się dokładniej przyjrzeć tachografowi i pojazdowi, mimo że na pierwszy rzut oka dane z tachografu nie wykazywały nieprawidłowości.

Podczas dokładnej kontroli okazało się, że czujnik tachografu nie miał plomby (od 28 lutego 2022 roku obowiązują certyfikowane plomby bezpieczeństwa oznaczone literą “T” do zabezpieczania inteligentnych czujników tachografów).

Wtedy funkcjonariusze postanowili przeprowadzić jeszcze bardziej szczegółową kontrolę. Okazało się, że w okresie kontroli pojazd wykonał 20 dni przewozów w Szwecji, co oznaczało nałożenie kary w wysokości 20 000 szwedzkich koron za każdy z tych dni, informuje portal.

Firma otrzymała karę w wysokości 400 000 szwedzkich koron (około 33 660 euro). To najwyższa grzywna nałożona w Szwecji w związku z kontrolami drogowymi, skomentował inspektor Roger Ogemar na tidningenprofs.se.

Polska firma chciała natychmiast uregulować karę, ale gdy otrzymała wezwanie do zapłaty, okazało się, że nie ma takiej kwoty gotówką i zamierzała skonsultować się z prawnikiem.

Krótko potem szwedzki kontroler otrzymał kolejny telefon, tym razem od duńskiego przewoźnika, który liczył na to, że ciągnik siodłowy będzie mógł kontynuować podróż. Jednak funkcjonariusze podkreślili, że pojazd może ruszyć dopiero po uregulowaniu grzywny. W międzyczasie ciągnik eskortowano na parking dla ciężarówek.

W końcu przewoźnik uregulował karę. Następnie pojazd trafił do warsztatu celem przeprowadzenia inspekcji i obsługi tachografu, gdzie przewoźnik musiał wpłacić dodatkowe 6 000 szwedzkich koron (około 500 euro).

Operator maszyn CNC

Operator maszyn CNC Niemcy

Maszyny sterowane numerycznie to dziś podstawa przemysłu. Dlatego też osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do ich obsługi, mogą dosłownie przebierać w ofertach. Chcesz pracować jako operator CNC? Niemcy to idealny kierunek, Czytaj więcej…

Praca kierowcy zawodowego

Praca Kierowcy zawodowego: zalety i wyzwania

Kierowca zawodowy to jedno z zawodów, które odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym społeczeństwie. Bez nich nie mielibyśmy dostępu do wielu produktów i usług, które codziennie używamy. Praca kierowcy zawodowego może Czytaj więcej…

System BDF – coraz popularniejszy wśród kierowców CE

System BDF – coraz popularniejszy wśród kierowców CE

System BDF gwarantuje szybki załadunek i rozładunek auta oraz możliwość niemal natychmiastowego powrotu na drogę. Dzięki temu firmy logistyczne mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy i zapewnić kierowcom większy komfort i bezpieczeństwo. Czytaj więcej…

Spawacz - rodzaje pracy, metody spawania

Jak zostać spawaczem: kursy, certyfikaty – zarobki spawacza

Praca spawacza jest nie tylko jednym z najważniejszych zawodów w przemyśle, ale także jednym z najbardziej wymagających. Spawacze są odpowiedzialni za łączenie materiałów za pomocą różnych technik spawania. W tym Czytaj więcej…

Ile zarabia kierowca w Niemczech?

Ile zarabia zawodowy kierowca ciężarówki?

Zarobki kierowcy TIRa w Niemczech Ile zarabia kierowca zawodowy w Niemczech? Czy w innych krajach Europy zarobki kierowcy ciężarówki mogą być wyższe? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym Czytaj więcej…

Niezbędnik kierowcy zawodowego

Co zabrać ze sobą w trasę – czyli niezbędnik kierowcy zawodowego

Co zabrać ze sobą w trasę – czyli niezbędnik kierowcy zawodowego Samochód dla kierowcy zawodowego często staje się drugim domem. Jest to niewielka przestrzeń dlatego jej zagospodarowanie należy odpowiednio przemyśleć. Czytaj więcej…