Praca w Niemczech dla Fachowców!
   
Strona główna » Praca Niemcy - warto wiedzieć » Dlaczego kierowcy wybierają niemieckiego pracodawcę?

Dlaczego kierowcy wybierają niemieckiego pracodawcę?

Dlaczego kierowcy wybierają niemieckiego pracodawcę?

26.01.2023

Z przeprowadzonego badania ankietowego wśród 178 kierowców samochodu ciężarowego aż 91 zadeklarowało, że było lub jest zatrudnionym przez niemieckiego pracodawcę.  Stanowi to aż 51,1 procent badanych kierowców.

 

Raport. Część III

Dlaczego polscy kierowcy coraz częściej wybierają niemieckich pracodawców?

CO MIAŁO WPŁYW NA DECYZJĘ O PODJĘCIU ZATRUDNIENIA JAKO KIEROWCA W NIEMCZECH? Sprawdź w naszym raporcie!

CZY MASZ JAKIEŚ OBAWY ZWIĄZANE Z SYTUACJĄ NA NIEMIECKIM RYNKU PRACY?

Wykorzystywanie przez niemieckich pracodawców do jazdy bez karty, problemy ze zjazdem do domu.

Pozwolenie na pracę dla Ukraińców. 

Nie mam obaw. Ten rynek nie sprawia wrażenia konkurencyjnego. W krajach sąsiednich zarobki są podobne.

Boję się trafić gorzej niż teraz mam.

 


Clemens Faulhaber
 

Kanzlei Recht und Steuern
Dr. Faulhaber GbR
Lauchhammer Str. 20 | 01591 Riesa
Tel: 03525 / 73 33 62
Fax: 03525 / 73 01 73
E-Mail: info@krs-faulhaber.de

 

KILKA INFORMACJI DOTYCZĄCYCH OBOWIĄZKU PODATKOWEGO PRACOWNIKÓW W NIEMCZECH. 

Pracownik który w Niemczech pracuje, jednak nie jest tam zameldowany oraz nie posiada tymczasowego miejsca pobytu musi w Niemczech opodatkować zarobione tam pieniądze (ograniczony obowiązek podatkowy – Beschränkte Steuerpflicht). Podatek kościelny w tej sytuacji nie jest pobierany. W tym celu musi on złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego pracodawcy o wystawienie Zaświadczenia do poborów podatkowych (Bescheinigung für den Lohnsteuerabzug). 

Jeśli pracownik wnioskował w „Zaświadczeniu o poborach podatkowych” o kwoty wolne od podatku (z tytułu np.: kosztów uzyskania przychodu, kosztów specjalnych etc.) oraz uzyskał dochód wyższy od 11.400 EUR (w 2018) musi on złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech. To może się opłacić jeśli w danym roku obrachunkowych pracownik poniósł wysokie koszty. 

W przypadku kierowców ciężarówek mogą to być: przejazdy samochodem, koszty poniesione na postępowanie rekrutacyjne, prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego, wyższe koszty utrzymania, noclegi, koszty podróży, odzież robocza, koszty porady prawno- księgowej. Koszty które pokrywa pracodawca nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Dla obywateli Unii Europejskiej istnieje możliwość pełnego rozliczania się wspólnie z małżonkiem na terenie Niemiec, pod warunkiem, ze 90 % wspólnego dochodu zostało uzyskane w Niemczech, lub kiedy przychody w kraju zameldowania nie przekroczyły 9.000 EUR (2018). Również partner żyjący w innym państwie UE może być brany pod uwagę przy ustaleniu klasy podatkowej.  

Pobyt i praca dla obywateli Ukrainy w UE

Pobyt i praca dla obywateli Ukrainy w UE

Jak obywatel Ukrainy może podjąć pracę w Niemczech? Jakie dokumenty należy złożyć i gdzie, żeby uzyskać pracę w Niemczech? Aby obywatel Ukrainy mógł uzyskać pracę w Niemczech, powinien podjąć następujące Czytaj więcej…

Ciąża, a prawo pracy w Niemczech

Ciąża, a prawa kobiet w pracy – Niemcy

Jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie masz prawa w pracy w Niemczech Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, a także moment, gdy szczególnie ważne staje się zrozumienie swoich praw Czytaj więcej…

Święta w Niemczech 2024 - dni wolne od pracy

Święta w Niemczech 2024 – dni wolne od pracy

Święta w Niemczech – zaplanuj swój urlop Święta i dni wolne od pracy w Niemczech są idealną okazją do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. W Niemczech w Czytaj więcej…

Praca w Niemczech, a przepisy w związku z COVID 19

Praca w Niemczech, a zmiany w przepisach w związku z COVID-19

Od 24 listopada 2021 roku weszły w życie nowe zasady pracy w Niemczech – „Model 3G”. Nazwa “3G” pochodzi od pierwszych liter wyrazów: “geimpft” – zaszczepiony, “genesen” – wyzdrowieć (ozdrowieniec) Czytaj więcej…

Ile wynisi podatek od nieruchomości w Polsce w 2024?

Podatek od nieruchomości w Polsce w 2024

Podatek od nieruchomości w Polsce jest ważnym elementem systemu podatkowego kraju. Ma on znaczny wpływ zarówno na gospodarkę lokalną, jak i na indywidualnych właścicieli nieruchomości. W 2024 roku, jak w Czytaj więcej…

Kindergeld 2024 - zmiany w świadczeniach na dzieci

Kindergeld – niemiecki zasiłek rodzinny w 2024 roku

Kindergeld 2024 Od 1 stycznia 2024 roku w Niemczech wchodzą w życie istotne zmiany w prawie, które wpłyną na wiele obszarów życia obywateli. Jednym z kluczowych tematów, którym warto się Czytaj więcej…