kierowcy praca - dlaczego kierowcy wybierają niemieckiego pracodawcę?
Praca w Niemczech dla Fachowców!
     

Dlaczego kierowcy wybierają niemieckiego pracodawcę?

Dlaczego kierowcy wybierają niemieckiego pracodawcę?

26.03.2018

 

Z przeprowadzonego badania ankietowego wśród 178 kierowców samochodu ciężarowego aż 91 zadeklarowało, że było lub jest zatrudnionym przez niemieckiego pracodawcę.  Stanowi to aż 51,1 procent badanych kierowców.

Raport. Część III

Dlaczego polscy kierowcy coraz częściej wybierają niemieckich pracodawców?

CO MIAŁO WPŁYW NA DECYZJĘ O PODJĘCIU ZATRUDNIENIA JAKO KIEROWCA W NIEMCZECH? Sprawdź w naszym raporcie!

 

CZY MASZ JAKIEŚ OBAWY ZWIĄZANE Z SYTUACJĄ NA NIEMIECKIM RYNKU PRACY?

Wykorzystywanie przez niemieckich pracodawców do jazdy bez karty, problemy ze zjazdem do domu.

Pozwolenie na pracę dla Ukraińców. 

Nie mam obaw. Ten rynek nie sprawia wrażenia konkurencyjnego. W krajach sąsiednich zarobki są podobne.

Boję się trafić gorzej niż teraz mam.


Clemens Faulhaber
 

Kanzlei Recht und Steuern
Dr. Faulhaber GbR
Lauchhammer Str. 20 | 01591 Riesa
Tel: 03525 / 73 33 62
Fax: 03525 / 73 01 73
E-Mail: info@krs-faulhaber.de

KILKA INFORMACJI DOTYCZĄCYCH OBOWIĄZKU PODATKOWEGO PRACOWNIKÓW W NIEMCZECH. 

Pracownik który w Niemczech pracuje, jednak nie jest tam zameldowany oraz nie posiada tymczasowego miejsca pobytu musi w Niemczech opodatkować zarobione tam pieniądze (ograniczony obowiązek podatkowy – Beschränkte Steuerpflicht). Podatek kościelny w tej sytuacji nie jest pobierany. W tym celu musi on złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego pracodawcy o wystawienie Zaświadczenia do poborów podatkowych (Bescheinigung für den Lohnsteuerabzug). 

Jeśli pracownik wnioskował w „Zaświadczeniu o poborach podatkowych” o kwoty wolne od podatku (z tytułu np.: kosztów uzyskania przychodu, kosztów specjalnych etc.) oraz uzyskał dochód wyższy od 11.400 EUR (w 2018) musi on złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech. To może się opłacić jeśli w danym roku obrachunkowych pracownik poniósł wysokie koszty. 

W przypadku kierowców ciężarówek mogą to być: przejazdy samochodem, koszty poniesione na postępowanie rekrutacyjne, prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego, wyższe koszty utrzymania, noclegi, koszty podróży, odzież robocza, koszty porady prawno- księgowej. Koszty które pokrywa pracodawca nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.    

Dla obywateli Unii Europejskiej istnieje możliwość pełnego rozliczania się wspólnie z małżonkiem na terenie Niemiec, pod warunkiem, ze 90 % wspólnego dochodu zostało uzyskane w Niemczech, lub kiedy przychody w kraju zameldowania nie przekroczyły 9.000 EUR (2018). Również partner żyjący w innym państwie UE może być brany pod uwagę przy ustaleniu klasy podatkowej.