Niesłyszący kierowca zawodowy – ASMO-Solutions – agencja praca Niemcy – praca kierowcy CE i fachowcy
Praca w Niemczech dla Fachowców!
        |     LOGOWANIE     |     REJESTRACJA

Niesłyszący kierowca zawodowy

Niesłyszący kierowca zawodowy

01.06.2018

 

PRACA KIEROWCA. Niesłyszący kierowca zawodowy? Od października 2018 to już możliwe!

Sejm przyjął przepisy, na mocy których osoby niesłyszące lub mające problemy ze słuchem, będą mogły ubiegać się o prawo jazdy kategorii C1 oraz C. Do tej pory osoby z ubytkiem słuchu mogły zdobyć prawo jazdy w kategoriach: A, A1, B, B1, B+E i T. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r.

To bardzo dobra wiadomość dla około miliona osób niedosłyszących lub niesłyszących w Polsce, które mogą zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe, a także dla firm transportowych, które wciąż borykają się z niedoborem pracowników. W złożonej petycji wykazano, że „niepełnosprawność polegająca na głuchocie nie przeszkadza w bezpiecznym prowadzeniu pojazdów ciężarowych i że w wielu krajach europejskich i pozaeuropejskich osoby głuche mogą prowadzić takie pojazdy”. 

Jesteś osobą niedosłyszą lub niesłyszącą? Chcesz zostać kierowcą zawodowym? To musisz wiedzieć ubiegając się o prawo jazdy kat. C lub C1.

1.Prawo do tłumacza języka migowego na egzaminie

Nowelizacja ustawy jasno mówi, o tym że wojewódzki ośrodek ruchu drogowego zapewnia nieodpłatną pomoc tłumacza języka migowego lub systemu językowo-migowego podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy, z wyłączeniem części egzaminu, o której mowa w art. 51 ust. 2 pkt.

2. Konieczne minimum 2-letnie doświadczenie jako kierowca z kat. B

Aby móc starać się o prawo jazdy na auta ciężarowe osoby z wymienionymi niepełnosprawnościami muszą mieć prawo jazdy kat. B przez co najmniej dwa lata.

Ustawę znajdziesz tutaj

W Europie kierowcy z taką właśnie niepełnosprawnością od dawna pracują jako kierowcy zawodowi i kierują pojazdami ciężarowymi. We Francji są także kierowcami autobusów. Do tej pory w Polsce osoby niedosłyszące i niesłyszące mogły ubiegać się o prawo jazdy np. W kategorii B. Ośrodki szkoleniowe mają zatem już doświadczenie w szkoleniu kierowców niesłyszących.