Podwójna obsada – jak to działa? – ASMO-Solutions – agencja praca Niemcy – praca kierowcy CE i fachowcy
Praca w Niemczech dla Fachowców!
        |     LOGOWANIE     |     REJESTRACJA

Podwójna obsada – jak to działa?

Podwójna obsada – jak to działa?

26.11.2018

Doświadczenie kierowcy prawdopodobnie przejdą obok tego wpisu objętnie, co innego początkujący kierowca bądź osoba przymierzająca się do zawodu. We wpisie zebraliśmy kilka ważnych informacji, które na pewno warto wiedzieć podejmując się pracy jako kierowca. Na czym polega jazda w podwójnej obsadzie? Jakie reguły obowiązują kierowców?

 

Podwójna obsada, a czas odpoczynku

1. Kierowcę pracującego na zasadach podwójnej obsady obowiązuje odpoczynek! Pauza powinna trwać tydzień lub dobę i dotyczy obu kierowców w kabinie.

2. Czas jazdy na podwójnej obsadzie rozliczany jest w 30 godzinnym cyklu dobowym – w tym czasie kierowca musi odbyć 9 godzinną przerwę.

3. Gdy przychodzi czas na zrobienie przerwy, kierowca z załogi może się po prostu zamienić na miejsca z kolegą. Czas spędzony na miejscu drugiego kierowcy podc

zas jazdy jest rejestrowany jako dyspozycja, ale traktowany jako przerwa. Pojedynczy kierowca musi robić przerwę w wymiarze minimum 45 minut na postoju.

 

Drugi kierowca na podwójnej obsadzie

1. W momencie startu trasy drugi kierowca kwalifikowany jest jako dyżurujący. Podczas takiego dyżuru kierowca-pasażer nie powinien wykonywać obowiązków związanych z pracą, ale jednocześnie musi pozostawać w gotowości do prowadzenia pojazdu.

2. Kiedy pierwszy kierowca wykona limit czasowy na trasie, kierownicę przejmuje dyżurujący. Drugi kierowca prowadzi samochód przez 4,5 godziny. Po tym cyklu kierowcy są zobligowani do odpoczynku.

 3. Każda zmiana kierowców musi zostać odnotowana w tachografie.

 

 

Czytaj więcej na naszym blogu!