Niemiecka emerytura. Wszystko co musisz wiedzieć!
Praca w Niemczech dla Fachowców!
   
Strona główna » Praca Niemcy - warto wiedzieć » Niemiecka emerytura. Wszystko co musisz wiedzieć!

Niemiecka emerytura. Wszystko co musisz wiedzieć!

Niemiecka emerytura. Wszystko co musisz wiedzieć!

23.03.2023

Niemiecka emeryturaNiemiecka emerytura – czy trudno się o nią starać? Jakie są wymagania i co trzeba zrobić, aby przejść na niemiecką emeryturę? Wszystko co powinieneś wiedzieć o systemie emerytalnym w Niemczech znajdziesz w tym wpisie. 

 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać niemiecką emeryturę?

  • Zgodnie z prawem unijnym, składki na ubezpieczenie emerytalne powinny być opłacane w kraju aktualnego zatrudnienia.
  • Chcąc otrzymać niemiecką emeryturę należy być w obowiązku pracy przez okres minimum 12 miesięcy oraz spełnić warunek minimalnego 5 letniego czasu oczekiwania („Wartezeit”).
  • W sytuacji, kiedy pracownik przepracował mniej niż 12 miesięcy w danym kraju lub nie spełnił warunków niezbędnych do otrzymania emerytury w tym państwie, okres składkowy zostanie doliczony do emerytury w kraju zamieszkania.
  • W przypadku wdów i wdowców, emerytura przysługuje im, tylko w sytuacji jeśli zmarły/zmarła, w dniu śmierci spełniał wszystkie warunki potrzebne do uzyskania świadczenia.

Sprawdź oferty pracy w Niemczech

„Wartezeit”, jest to czas, w którym opłacane były minimalne składki na ubezpieczenie emerytalne. W ten okres wliczany jest także m.in. okres, w którym pracownik otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy czy też okres wychowawczy dziecka (10 lat na każde dziecko dla obydwojga rodziców). 

 

Wiek emerytalny: granica została podniesiona

Prawa emerytalne w Niemczech nabywa się dopiero po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego. Niemcy stopniowo podnoszą kryterium wieku emerytalnego, obecnie wymagany wiek to 65 lat i 11 miesięcy dla obu płci. Wzrost ten dotknie głównie ubezpieczonych urodzonych w 1957 roku, którzy w tym roku ukończą 65 rok życia. Podniesienie do górnej granicy zostanie osiągnięte w 2031 roku do 67 lat. Podwyższony został również wiek emerytalny w przypadku „emerytury od 63 roku życia” dla długoletnich płatników składek, którzy byli ubezpieczeni w ustawowym systemie emerytalnym przez co najmniej 45 lat. Od stycznia 2022 jest to już 64 lata i dwa miesiące.

Jaka jest wysokość niemieckiej emerytury?

W Niemczech nie ma emerytury minimalnej, a wysokość wynagrodzenia emerytalnego jest obliczana w sposób punktowy, zgodnie z wysokością zarobków.

Stabilna wysokość składki i podwyżki emerytur

Składka emerytalna dla pracowników w wysokości 18,6 procent pozostała niezmieniona. W zamian emeryci otrzymają nieco więcej pieniędzy. W lipcu emerytury w Niemczech mają wzrosnąć o 4,4 proc. Pierwotnie na rok 2022 planowano wzrost o 5,2 proc. na zachodzie i 5,9 proc. na wschodzie kraju.

O tym koniecznie pamiętaj! Czyli SV-NUMMER I LOHNABRECHNUNG

  • Należy pamiętać, ze emerytura nie zostaje przydzielona automatycznie. Koniecznym jest złożenie wniosku w kraju, w którym dane świadczenie emerytalne przysługuje. Często zaniedbywanym przez pracowników tematem jest niemiecki numer ubezpieczenia socjalnego „Sozialversicherungsnummer” (w skrócie „SV-Nummer”). Ten numer jest automatycznie przydzielany każdej osobie przy podjęciu pierwszej legalnej pracy w Niemczech (numer zawiera datę urodzin oraz pierwszą literę nazwiska). W pewnym sensie jest to odpowiednik polskiego numeru PESEL. Dla każdego numeru prowadzona jest dokumentacja dotycząca m.in. ubezpieczenia emerytalnego.
  • Numer składa się z daty urodzin, pierwszej litery nazwiska i krótkiego numeru dodatkowego: np.: Pan Kowalski urodzony 05.01.1981 może mieć numer: „1205011981 K 008”
  • Warto również, aby każdy pracownik skrupulatnie zbierał wszystkie potwierdzenia wypłat wynagrodzenia „Lohnabrechnung”, świadectwa pracy i potwierdzenia zgłoszenia do ubezpieczenia. Kiedy przyjdzie czas na złożenie wniosku o emeryturę będzie łatwiej udowodnić okresy składkowe.
  • Emerytura bez problemu może być przelewana do dowolnego kraju unii europejskiej, ważne jest aby dostarczyć numer konta do „Deutsche Rentenversicherung”.

 

Szukasz dobrej pracy i zależy Ci na niemieckiej emeryturze? Sprawdź nasze oferty, aplikuj!

 

Dlaczego brakuje kierowców ciężarówek?

Dlaczego brakuje kierowców ciężarówek?

Dlaczego brakuje kierowców ciężarówek? W ostatnich latach branża transportowa boryka się z poważnym problemem – brakiem kierowców ciężarówek. Niedobór kierowców obserwowany jest zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Czytaj więcej…

Kary za jazdę po alkoholu w Niemczech

Kary za jazdę po alkoholu w Niemczech

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu w Niemczech Jazda po alkoholu w Niemczech to poważne wykroczenie, które może skutkować dotkliwymi konsekwencjami. W tym artykule omówimy aspekty prawne dotyczące jazdy pod Czytaj więcej…

Jak są obchodzone Mikołajki w Niemczech?

Jak obchodzone są Mikołajki w Niemczech?

Historia i znaczenie Mikołajek Mikołajki, obchodzone 6 grudnia, to święto ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, znane zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Święty Mikołaj, uznawany za patrona uczniów Czytaj więcej…

Kindergeld - zmiany dla Polaków

Kindergeld 2023 – zmiany dla Polaków

Kindergeld – istotne zmiany dla Polaków Kindergeld w Niemczech to zasiłek rodzinny, którego celem jest wsparcie rodziców w kosztach wychowania dzieci. Jest wypłacany przez Familienkasse do momentu, gdy dziecko ukończy Czytaj więcej…

Zasiłki w Niemczech

Zasiłki dla rodzin w Niemczech

Zasiłki w Niemczech W Niemczech rodziny mogą liczyć na różnorodne formy wsparcia finansowego, które wykraczają poza powszechnie znane Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny. W zależności od indywidualnej sytuacji życiowej i dochodów, Czytaj więcej…

Karta kierowcy - gdzie wyrobic kartę?

Karta kierowcy wniosek online, do druku – jak sprawdzić status w PWPW?

Karta kierowcy (nazywana też kartą do tachografu) w odróżnieniu od prawa jazdy, to dokument, którego nie musi posiadać każdy kierowca. Karta kierowcy dotyczy osób obsługujących konkretne pojazdy, a mianowicie kierowców Czytaj więcej…