Niedoceniany zawód — kierowca – ASMO-Solutions – agencja praca Niemcy – praca kierowcy CE i fachowcy
Praca w Niemczech dla Fachowców!
        |     LOGOWANIE     |     REJESTRACJA

Niedoceniany zawód — kierowca

Niedoceniany zawód — kierowca

08.02.2018

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W grudniu poprosiliśmy kierowców C+E o wypowiedzi w naszej ankiecie na temat warunków pracy kierowcy C+E w Polsce i w Niemczech. Wciąż jesteśmy na etapie podsumowania i zebrania Waszych wypowiedzi w kompleksowy raport. Dziękujemy Wszystkim za udział w badaniu! W związku z tym, że często poruszanym w ankiecie tematem był brak doceniania zawodu kierowcy, w tym wpisie naszego bloga chcemy poruszyć ten problem. Zachęcamy do lektury wpisu oraz udziału w dyskusji na temat działań, które można wdrożyć, aby poprawić wizerunek kierowcy samochodu ciężarowego.

[/vc_column_text][dt_fancy_separator separator_color=”accent”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner css=”.vc_custom_1518089290747{background-color: #1f365c !important;}”][vc_column_text]Wielu z uczestników przeprowadzonej przez nas ankiety jako czynnik wpływający na niezadowolenie z wykonywanej pracy wskazało brak docenienia zawodu i złą opinię społeczną o zawodzie kierowcy. Jakie są przyczyny takiej opinii oraz co można zrobić, aby zmienić powszechnie powtarzane stereotypy?[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”64px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

1. Edukacja

Jednym ze skutecznych sposobów na zmianę opinii o zawodzie kierowcy są działania edukacyjne. Ludzie, którzy nigdy nie mieli styczności z tym zawodem, mało wiedzą na temat przepisów jakich musi przestrzegać kierowca. Postronni obywatele nie znają warunków i specyfiki pracy, dlatego łatwo i chętnie powtarzają utarte stereotypy o kierowcach nie przestrzegających przepisów oraz zagrożeniu na drogach jakie powodują samochody ciężarowe. Przecież jest wiele statystyk udowadniających, że kierowcy np. 40-tonówek jeżdżą bezpieczniej i biorą udział w znacznie mniejszej ilości wypadków czy kolizji niż użytkownicy samochodów osobowych.

[/vc_column_text][vc_column_text]

1. Wiadomości

Bardzo rzadko w mediach słyszymy pozytywne informacje dotyczące sytuacji drogowych. W naszych czasach obowiązuje zasada „Zła wiadomość to dobra wiadomość”. Najczęściej słyszymy o niebezpiecznych wypadkach, korkach czy złym stanie dróg. Takie przekazy wpływają na negatywne postrzeganie tego trudnego zawodu. Kierowcy nazywani są zawalidrogami, są oskarżani o zbyt brawurową i nieostrożną jazdę. Pojawiają się jednak przypadki newsów pokazujących branżę TSL oraz kierowców w innym świetle. Ciekawym przykładem odwrócenia uwagi od utartych stereotypów i przekonań na temat kierowców jest popularny na kanale YouTube film pokazujący niesamowity refleks kierowcy samochodu ciężarowego. Tego typy przykłady są w stanie szybko odwrócić myślenie o zawodzie kierowcy.

[/vc_column_text][vc_column_text]

1. Media społecznościowe

Dużą szansę na zmianę postrzegania zawodu kierowcy dostrzegamy w mediach społecznościowych. Kierowcy coraz częściej dzielą się kulisami swojej pracy. W sieci pojawiają się filmy, zdjęcia i opisy codziennego życia kierowcy. Publikowane przez kierowców materiały przełamują powszechnie powtarzane stereotypy, znane frazesy nawet takie jak: „baba za kółkiem” dzięki znanej polskiej youtuberce, obecnie jeżdżącej w Kanadzie mają szansę na zniknięcie z powszechnej opinii. Kierowcy pokazując swój świat budują większe zaufanie do siebie, wzbudzają sympatię widzów. Pokazując trudy pracy kształtują nowy wizerunek kierowcy samochodu ciężarowego.

https://www.youtube.com/channel/UCP5R-AsfGO0qo6xkeGp5W4A[/vc_column_text][vc_column_text]

1. Praca

Kierowca samochodu ciężarowego to zawód poszukiwany i pożądany. Mimo trudów codziennych zadań praca ta ma także wiele zalet, oferuje bowiem wolność jakiej w wielu innych profesjach nie doświadczymy. Jednak coraz mniej młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie kariery w tym zawodzie. Dlaczego? Być może wynika to właśnie ze złej opinii o zawodzie. Wszyscy chcemy być doceniani, potrzebujemy odpowiedniej motywacji, chcemy być dumni z wykonywanej pracy, chcemy czuć się szanowani. Miejscem, w którym szacunek się zaczyna jest miejsce zatrudnienia. Uczciwe relacje pracodawca-pracownik, klarowane warunki zatrudnienia, nowy tabor i jasna ścieżka rozwoju — to czynniki pomagające w budowaniu wzajemnego zaufania. W rym punkcie możemy także wrócić do pierwszej pozycji naszej listy, czyli do edukacji. Jeżeli chcemy, aby młodzi ludzie chętnie podejmowali tą ścieżkę kariery na pewno warto zadbać o wizerunek zawodu.

To tylko niektóre z działań, które mogą wspomóc budowę wizerunku zawodu kierowcy samochodu ciężarowego. Jeżeli macie inne pomysły dajcie znać w komentarzach pod wpisem i na Facebooku.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space][vc_column_text]

Czytaj także:

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space][ult_buttons btn_title=”Pracujesz w Niemczech, mieszkasz w Polsce?” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fasmo-solutions.pl%2Fpracujesz-w-niemczech-mieszkasz-w-polsce-sprawdz-w-ktorym-kraju-meldunek-ci-sie-oplaca%2F|||” btn_title_color=”#1f365c” btn_bg_color=”#f96232″ icon_size=”32″ btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-left”][/vc_column][/vc_row]