Kurs na przewóz osób i rzeczy – zbiór informacji – ASMO-Solutions – agencja praca Niemcy – praca kierowcy CE i fachowcy
Praca w Niemczech dla Fachowców!
        |     LOGOWANIE     |     REJESTRACJA

TRANSPORT I LOGISTYKA

Kurs na przewóz osób i rzeczy – zbiór informacji

23.09.2019

Coraz więcej młodych osób myśli o rozpoczęciu pracy, jako zawodowy kierowca. Przyciągają ich przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenia, które proponują swoim pracownikom firmy transportowe – są one nawet kilkukrotnie wyższe niż w innych branżach. Podjęcie takiej pracy jest możliwe dopiero po ukończeniu odpowiednich kursów, które uprawniają do przewozu osób i rzeczy. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Kurs zastąpiony przez kwalifikacje – unijne wytyczne 

W ofercie firm szkoleniowych oraz szkół jazdy nie znajdziemy już kursów na przewóz osób i rzeczy. Jest to wynikiem dyrektywy unijnej, która z dniem 10 września 2010 wygasiła ważność przepisu dotyczącego tego rodzaju szkoleń. Zapisy rozporządzenia wiele zmieniły w zakresie szkoleń – wcześniejsze kursy zastąpione zostały przez kwalifikacje, które zobowiązani są zdobyć zawodowi kierowcy kat. C i D. 

Głównym celem wprowadzenia ustawy było chęć ujednolicenia przepisów dotyczących kwalifikacji kierowców na terenie Unii Europejskiej. Obecnie każdy z nich musi posiadać jednakowe uprawnienia, co ułatwia kontrolę samych kierowców, a jednocześnie daje im możliwość szukania zatrudnienia w innych krajach UE. 

Szkolenia, a kurs na przewóz osób i rzeczy – co wybrać?

Kursy na przewóz osób i rzeczy zostały zastąpione przez specjalne szkolenia kwalifikacyjne. Kierowcy, którym obecnie wydawane jest prawo jazdy kategorii C lub kategorii D zobowiązani są je odbyć, by mogli wykonywać pracę zarobkową ‘za kółkiem’. 

Jakie kurs muszą wybierać?

Kurs kwalifikacji wstępnej dla kategorii C prawa jazdy – prawo jazdy wydane po  10 września 2008 roku

Kurs kwalifikacji wstępnej dla kategorii D prawa jazdy – prawo jazdy wydane po 10 września 2009 roku

Wszystkie osoby, które uzyskały swoje prawo jazdy wcześniej, a jednocześnie ukończyły kurs na przewóz osób i rzeczy zobowiązane są do odbycia szkolenia okresowego. Jego zakres, a także długość określają rozporządzenia Unii Europejskiej. 

Ile trwa kurs kwalifikacji wstępnej?

Długość kursu na przewóz rzeczy i osób na nowych zasadach jest ściśle określona przez wytyczne unijne. W każdym ośrodku w kraju, jego czas realizacji oraz program będą dokładnie takie same. Czego można się spodziewać?

  • 195 godzin zajęć teoretycznych,
  • 65 godzin zajęć teoretycznych,
  • 16 godzin zajęć praktycznych w ruchu drogowym,
  • 4 godziny zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych.

Łącznie to 280 godzin szkoleniowych, które przyszły zawodowy kierowca zobowiązany jest spędzić w szkole nauki jazdy. Ukończenie kursu wiąże się ze zdobycie certyfikatu uprawniającego do podjęcia pracy zawodowej.

Kto powinien zrobić kurs na przewóz osób i rzeczy?

Kurs na przewóz osób lub rzeczy na nowych zasadach obowiązuje wszystkie osoby wykonujące przewozy drogowy samochodem ciężarowym powyżej 3,5 t oraz autobusem powyżej 9 osób łącznie z kierowcą. Jego ukończenie uprawnia do wykonywania pracy zawodowego kierowcy.