Jak zostać zawodowym kierowcą? ASMO Solutions odpowiada!
Praca w Niemczech dla Fachowców!
   
Strona główna » Praca Niemcy - warto wiedzieć » Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym?

03.06.2023

Jak zostać kierowcą zawodowym?Jak zostać kierowcą zawodowym? Jak zdobyć prawo jazdy na tira? Przewóz towarów należy do jednego z najważniejszych elementów gospodarki, tak więc praca w tym sektorze należy do wyjątkowych doświadczeń. Jest to praca pełna poświęceń, w codziennym dniu kierowcy nie brakuje wyzwań. Warto pamiętać o realiach, czyli o stresie i walce z czasem, które stanowią stały element życia zawodowego kierowcy. Jest to zawód często niedoceniany, ale z pewnością wielu kierowców się z nami zgodzi, że jest to zawód nietuzinkowy i dający satysfakcję. Dla wielu to nie praca, a styl życia!

Posiadanie uprawnień do wykonywania pracy w charakterze kierowcy zawodowego otwiera różne możliwości. Stwarza możliwości zdobycia interesującej i atrakcyjnej finansowo pracy. Warto odnotować, że aktualnie wykwalifikowany kierowca jest jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników. Wielu kierowców docenia walory tej pracy związane z podróżowaniem po terytorium różnych krajów. Podróże można zaliczyć jako zaletę wykonywania tej pracy.

Wykonywanie tej pracy daje satysfakcję w postaci dobrych zarobków. Według statystyk wynoszą one (w zależności od regionu i od firmy) od 1800 zł do 3500 zł netto. W transporcie międzynarodowym wzrastają i mogą osiągnąć ok. 6000 zł netto. W przypadku ofert zagranicznych stawki są często zdecydowanie większe.

Aktualne oferty pracy możesz sprawdzić tutaj.

Jak zostać kierowcą zawodowym? Jak zdobyć prawo jazdy na tira?

ABY ZOSTAĆ KIEROWCĄ ZAWODOWYM NALEŻY:

 • posiadać prawo jazdy kat. B,
 • zdobyć uprawnienia pozwalające na prowadzenie większych pojazdów, czyli prawo jazdy kat. C, C+E, D,
 • aby móc wykonywać pracę jako kierowca przewożący towary lub przewożący osoby, należy skorzystać z odpowiednich szkoleń, które różnią się czasem trwania.

Osoba 18-letnia, która uzyskała uprawnienia kategorii C, C+E oraz D, D+E, musi ukończyć szkolenie i zdać egzamin państwowy z kwalifikacji wstępnej. Będzie ona mogła wykonywać pracę kierowcy wyłącznie na liniach regularnych (do 50 km) do momentu uzyskania 21 lat – kat. C lub 23 lat-kat. D.

Osoba 21-letnia, która uzyskała uprawnienia kategorii C, C+E oraz osoba 23-letnia, która otrzymała uprawnienia kategorii D, D+E, musi ukończyć szkolenie i przejść egzamin państwowy z kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.

DODATKOWE INFORMACJE:

 • Wszystkim osobom szkolonym, które osiągną pozytywny wynik z egzaminu państwowego zakresie powyższych kwalifikacji, wydaje się świadectwo kwalifikacji zawodowej.
 • Co 5 lat, począwszy od dnia uzyskania świadectwa, każdy kierowca zawodowy musi obowiązkowo odbyć szkolenie okresowe. Jest ono złożone z 35 godzin teoretycznych, badań lekarskich oraz psychologicznych.
 • Przyszły kierowca zawodowy musi przejść odpowiednie badania w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy. Oprócz tego musi przejść badania analizujące ogólny stan zdrowia.
 • W odniesieniu do kierowcy, który jest w wieku do 60 lat, badania lekarskie muszą być powtarzane co 5 lat. W terminie właściwym dla ukończenia szkolenia okresowego.
 • Należy podkreślić, że w ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz ocenia ogólny stan zdrowia. Lekarz przede wszystkim sprawdza stan układu krążenia, oddechowego, nerwowego, sprawność narządów ruchu i stan psychiczny.

Każdy kierowca, który legitymuje się przynajmniej kategorią B, może zawsze zwiększać swoje kwalifikacje o kolejne kategorie prawa jazdy. Po ukończeniu wybranego kursu należy przystąpić do egzaminu państwowego. Po jego pozytywnym zaliczeniu odbiera się zaświadczenie, które daje możliwość np. przewozu materiałów klasyfikowanych jako niebezpieczne w transporcie zarówno krajowym, jak i zagranicznym. Zaświadczenie to jest uznawane we wszystkich krajach europejskich.

Uzyskanie wszystkich umiejętności i uprawnień, dzięki którym można wykonywać zawód kierowcy zawodowego, wiąże się z zaliczeniem kursów, szkoleń oraz egzaminów państwowych. Dlatego też istotny pozostaje wybór właściwego ośrodka szkolenia kierowców. Decyzja co do wyboru powinna być przede wszystkim dokładnie przemyślana oraz poparta wieloma argumentami. Od profesjonalizmu danego ośrodka zależy zarówno przygotowanie merytoryczne, jak i sukces na egzaminach prawa jazdy lub kursów specjalistycznych. Wybierane OSK powinno mieć wiarygodne uprawnienia, co oznacza, że jest to ośrodek faktycznie dbający o wysokie kompetencje swoich kursantów.

Co musisz wiedzieć o pracy kierowcy zawodowego?

Praca kierowcy polega zasadniczo na bezpiecznym transporcie ludzi lub bezpiecznym transporcie towarów. Typ pojazdu wpływa jednocześnie na charakter pracy kierowcy. Odmiennie zatem wygląda aktywność zawodowa kierowcy ciężarówki, inaczej kierowcy autobusu, a jeszcze inaczej praca w charakterze taksówkarza. Presja czasu i duże zmęczenie są wpisane w specyfikę tego zawodu.

Osoba pracująca na stanowisku kierowcy powinna mieć prawo jazdy wymaganej kategorii, a także pozytywną opinię wynikającą z badań lekarskich oraz z badań psychologicznych. Kierowca musi wyróżniać się odpowiednim stanem zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem wzroku i ogólnej sprawności fizycznej. Przydatne cechy to: szybki refleks, umiejętność koncentracji, czy podzielność uwagi. Do innych pożądanych cech należą: orientacja w terenie, spostrzegawczość, a także wyobraźnia przestrzenna. Praca w tym zawodzie jest związana z umiejętnością panowania nad emocjami.

Miejscem pracy dla kierowcy jest samochód, czyli mówiąc potocznie jest to „praca za kółkiem”. Na warunki i jakość pracy kierowcy mają wpływ wiek i stan techniczny kierowanego pojazdu, a także temperatura, hałas, spaliny, zjawiska pogodowe. Dobrej klasy kierowca jest skupiony na wykonywaniu rutynowych czynności związanych z prowadzeniem pojazdu przy jednoczesnym reagowaniu na sytuacje pojawiające się na drodze. Kierowca może pracować zarówno na krótkich odległościach (autobusy komunikacji miejskiej, czy taksówki), jak i na długich trasach (kursy międzynarodowe).

Zarobki kierowcy zawodowego

Zarobki kierowcy zależą tak naprawdę od konkretnej firmy zatrudniającej kierowcę, lokalizacji, a także posiadanego doświadczenia. Należy pamiętać, że kierowca autobusu miejskiego będzie dysponował stałą pensją. Kierowca ciężarówki kursujący w transporcie otrzyma wypłatę naliczaną za każdy przejechany kilometr. Korzystne propozycje zatrudnienia mogą znaleźć polscy kierowcy zawodowi posiadający prawo jazdy C+E zainteresowani pracą w Niemczech. Dzięki posiadanym umiejętnościom mogą oczekiwać odpowiednich warunków pracy i najlepszych dla siebie rozwiązań. Atrakcyjne wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę i darmowe mieszkanie to atuty, którymi firmy przyciągają kandydatów do pracy.

Zdarza się, że praca kierowcy obejmuje czas od rozpoczęcia do zakończenia wszystkich czynności związanych z wykonywaniem przewozu drogowego. Na czas pracy składają się: prowadzenie pojazdu, załadowywanie i rozładowywanie towaru (co jednak nie musi być realizowane przez niego osobiście), albo czynności spedycyjne, czy obsługa bieżąca pojazdów i przyczep.

Systemy i rozkłady czasu pracy wraz z przyjętymi okresami rozliczeniowymi zostają unormowane w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Jeżeli u danego pracodawcy nie ma organizacji związkowej lub gdy działająca organizacja nie zgadza się na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładu czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych, to pracodawca może zastosować równoważny system czasu pracy po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy.

Dodatkowe kursy dla kierowców zawodowych

Dysponując już uprawnieniami kierowcy ciężarówki, warto podnosić swoje kwalifikacje zawodowe w ramach specjalistycznych kursów, co stwarza możliwości znalezienia lepszej pracy. Do wyboru pozostają takie kursy jak np.:

 • kurs ADR, który upoważnia do przewozu materiałów niebezpiecznych jak: paliwa, czy gazy,
 • kurs HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy, dzięki któremu można dokonywać przewozów, a jednocześnie załadunku towarów bez użycia dodatkowych urządzeń,
 • kurs dla samochodów uprzywilejowanych, dzięki któremu można kierować karetką pogotowia, pojazdem strażackim, czy radiowozem policji.

Zdrowie kierowcy zawodowego

Z zawodem kierowcy łączą się różnego rodzaju zagrożenia. Poza niebezpieczeństwem związanym z ryzykiem wypadku komunikacyjnego, kierowca powinien uważać na urazy ciała w trakcie podejmowania różnych czynności związanych z obsługą samochodu, np. podczas napraw. Wielogodzinne siedzenie w wymuszonej pozycji osłabia i nadwyręża kręgosłup. Przenoszenie ciężkich ładunków może przyczynić się do bólów pleców, czy rąk. Praca kierowcy, czy to samochodu osobowego, czy samochodu ciężarowego jest wymagająca, ale przynosi sporo satysfakcji. Osoby, które nie boją się wyzwań zawodowych i mają właściwe predyspozycje psychofizyczne, mogą poszukiwać ciekawych ofert zatrudnienia i związanych z nimi propozycji płacowych.

Sprawdź aktualne oferty pracy na stanowisko Kierowca CE Niemcy

Rejestracja małżeństwa zawartego za granicą

Rejestracja małżeństwa zawartego za granicą

Rejestracja małżeństwa zawartego za granicą w Polsce to proces, który choć może wydawać się skomplikowany, jest niezbędny dla zapewnienia pełnej prawnej klarowności i uznania małżeństwa na terenie naszego kraju. W Czytaj więcej…

Prawo pracy Niemczech

Prawo pracy w Niemczech

Prawo pracy w Niemczech to złożony system regulacji, który ma na celu zapewnienie równowagi między potrzebami pracowników a interesami pracodawców. Jest ono niezbędne dla każdego, kto pracuje lub planuje pracę Czytaj więcej…

Uprawnienia kierowcy zawodowego Kod 95 w prawie jazdy

Co to jest kod 95?

Rozpoczęcie kariery zawodowego kierowcy wiąże się z koniecznością uzyskania licznych pozwoleń i uprawnień – podstawowym warunkiem jest oczywiście posiadanie prawa jazda odpowiedniej kategorii. To jednak nie wszystko, co musi posiadać Czytaj więcej…

Ile można zarobić na budowie w Niemczech

Budowlanka w Niemczech – ile można zarobić w pracy na budowie?

Praca w Niemczech dla pracowników budowlanki to coraz częstszy wybór dla wielu fachowców z różnych krajów. Niemiecki rynek budowlany jest jednym z największych i najbardziej dynamicznych w Europie, co przyciąga Czytaj więcej…

Ile gotówki można przewozić za granicę

Ile gotówki można przewieźć za granicę?

Ile gotówki można przewieźć za granicę? Wyjeżdżasz służbowo lub na wakacje – sprawdź, ile gotówki możesz zabrać za granicę? Istotne jest poznanie limitów przewożenia gotówki za granicę. Choć karty płatnicze Czytaj więcej…

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej dla Kierowców

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej – co to jest i jak je uzyskać?

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej to kluczowy dokument dla zawodowych kierowców, zwłaszcza tych, którzy prowadzą pojazdy ciężarowe lub autobusy. Jest to wymóg unijny, który ma na celu zapewnienie, że kierowcy posiadają odpowiednią Czytaj więcej…