Karta kierowcy- co zrobić aby ją otrzymać i jaki jest jej koszt?
Praca w Niemczech dla Fachowców!
   
Strona główna » PRACA NIEMCY AKTUALNOŚCI » Karta kierowcy-jak wyrobić i jaki jest jej koszt?

Karta kierowcy-jak wyrobić i jaki jest jej koszt?

Karta kierowcy-jak wyrobić i jaki jest jej koszt?

08.12.2022

W odróżnieniu od prawa jazdy, karta kierowcy to dokument, którego nie musi posiadać każdy kierowca. Karta kierowcy dotyczy osób obsługujących konkretne pojazdy, a mianowicie kierowców kategorii C i C+E. Czym jest karta kierowcy i dlaczego musisz ją posiadać, pracując jako kierowca C+E? Kto płaci za kartę kierowcy i ile ona kosztuje? Gdzie wyrobić kartę kierowcy? Na wszystkie te pytania i wiele innych odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest karta kierowcy?

Kartę kierowcy musi posiadać każdy kierowca prowadzący pojazd wyposażony w cyfrowy tachograf. Wszelkie kwestie dotyczące karty kierowcy są regulowane przez stosowne rozporządzenia. Przepisy dotyczące takiej karty obowiązują nie tylko w Polsce, lecz także we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Jeśli chcesz pracować, jako kierowca w Niemczech musisz posiadać kartę kierowcy.

Przed wyrobieniem karty kierowcy warto wiedzieć, czym są tachografy. To urządzenia, które montuje się  w samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz w pojazdach przeznaczonych do przewozu ponad 9 osób (razem z kierowcą) i pozwalają one na stałe zapisywanie parametrów jazdy, w tym także postoju. Wskazują one także, kto korzystał z danego pojazdu w konkretnym momencie. Jeśli więc prowadzisz tego rodzaju pojazdy, musisz posiadać kartę kierowcy.

Jakie informacje zawarte są na karcie kierowcy?

Karta kierowcy zawiera informacje o kraju rejestracji, dacie wydania i wygaśnięcia ważności karty, dane kierowcy (imię, nazwisko, data urodzenia, numer prawa jazdy) oraz dane z pracy kierowcy (data, czas i całkowity przejechany dystans, zmiany aktywności). Kierowca może wykonać wizualizację karty poprzez wyświetlenie danych na ekranie tachografu i wydrukować dane za pomocą drukarki, która jest w tachografie lub przenieść dane do innego komputera.

Kiedy musisz wyrobić kartę kierowcy?

Istnieje kilka sytuacji, w których konieczne jest złożenie wniosku o wydanie karty kierowcy.  Mowa tu o takich przypadkach jak:

 • konieczność posługiwania się takim dokumentem w pracy,
 • wygaśnięcie poprzedniej karty kierowcy,
 • zgubienie lub zniszczenie karty,
 • kradzież dotychczasowej karty kierowcy,
 • zmiana danych osobowych lub miejsca zamieszkania.

Należy pamiętać, że posiadanie karty kierowcy jest obowiązkowe w trasie oraz, że karta nie jest wydawana dożywotnio. Zazwyczaj obowiązuje ona 5 lat, jednak nie dłużej niż samo prawo jazdy danej osoby. Jeśli więc korzystasz z czasowego prawo jazdy, np. ograniczonego koniecznością wykonania badań lekarskich, może okazać się, że w Twoim przypadku karta kierowcy będzie ważna krócej.

Kierowca może posiadać tylko jedną ważną kartę kierowcy. Karta nie powinna być pożyczana, ani pozostawiona w pojeździe pod nadzorem kogoś innego. Państwa członkowskie mają rejestry elektroniczne dla kart kierowcy. Dostęp do tego rejestru mają także funkcjonariusze służb kontrolnych.

Jeśli chodzi o upływ ważności wcześniej używanej karty, należy złożyć wniosek o wydanie nowego egzemplarza co najmniej 15 dni przed upłynięciem terminu. Nie można jeździć pojazdem bez karty kierowcy w sytuacji, gdy straci ona ważność. Po złożeniu wniosku nie jest wystawiane żadne poświadczenie, które mogłoby być respektowane przez policję w razie kontroli drogowej.

Jazda bez karty kierowcy – dopuszczalne wyjątki

W sytuacji zgubienia, zniszczenia lub kradzieży karty kierowcy, należy zastrzec dokument na policji oraz zgłosić ten fakt Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W tych trzech przypadkach można korzystać z samochodu, ale niezwłocznie trzeba złożyć wniosek o wyrobienie nowego dokumentu. Po rozpoczęciu jazdy trzeba zrobić wydruk z tachografu, opisując go w specjalny sposób.

Od złożenia wniosku stosowny podmiot ma 8 dni na wydanie nowej karty. Wniosek i formalności w przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży karty kierowcy, składa się w taki sam sposób, jak całkiem nowy dokument.

Gdzie wyrobić kartę kierowcy?

Karta kierowcy wydawana jest w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, w której musisz złożyć odpowiedni wniosek. Jak go wypełnić?  Obecnie większość formalności można załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go poprzez stronę internetową wspomnianej instytucji. Następnie należy dokonać wpłaty na odpowiedni rachunek bankowy. Trzeba zatytułować go według wzoru:

opłata za kartę kierowcy + imię i nazwisko + numer NIP firmy

Jeśli chcesz wypełnić wniosek w tradycyjny sposób z pominięciem internetowej wysyłkimożesz pobrać odpowiedni formularz ze strony Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i wypełnić długopisem. Następnie wystarczy wysłać go pod wskazany adres, z odpowiednim dopiskiem. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie podmiotu wydającego dokument. To dobra opcja dla osób, które wolą korzystać z tradycyjnych rozwiązań.

Karta kierowcy: co potrzeba?

Poprawnie wypełniony wniosek to nie wszystko. Powinieneś dołączyć do niego kilka ważnych dokumentów. Należą do nich:

 • kserokopia lub skan prawa jazdy,
 • kserokopia dowodu uiszczenia opłaty,
 • fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm na białym tle, bez nakrycia głowy i ciemnych okularów,
 • karta kierowcy, jeśli straciła ważność lub została wydana w innym państwie.

Wniosek na wydanie karty kierowcy musi złożyć sam kierowca. Nie ma możliwości, by zrobił to za niego pracodawca. Gotową kartę kierowcy wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Opłaty, czas oczekiwania i odbiór karty kierowcy

Czas oczekiwania na kartę kierowcy jest regulowany przez prawo i wynosi maksymalnie 30 dni roboczych. Zwykle jednak można odebrać gotowy dokument wcześniej, po upłynięciu około 3 tygodni. Ciekawostką jest, że wniosek złożony w formie elektronicznej zostaje rozpatrzony znacznie szybciej. Zazwyczaj karta kierowcy trafia do swojego właściciela już w ciągu 7 dni.

Status realizacji można sprawdzić na koncie użytkownika, które wykorzystałeś do złożenia wniosku. Gotowy dokument zostanie wysłany do Ciebie pocztą pod wskazany wcześniej adres. Istnieją także wyjątki od tej reguły. Nie ma możliwości dostarczenia dokumentu pocztą za granicę.

Cena karty kierowcy jest stała i zmienia się jedynie w sytuacji, gdy zostanie wydane stosowne rozporządzenie. Obecnie jest to 172,20 zł. Takiej wpłaty należy dokonać wcześniej, w momencie składania wniosku. W innym przypadku karta kierowcy nie zostanie wydana. Musisz się o nią ubiegać osobiście, ale o zwrot opłaty możesz poprosić pracodawcę: pamiętaj jednak, by zachować dowód jej uregulowania. Tylko na tej podstawie możesz otrzymać pieniądze.

Karta kierowcy – dodatkowe informacje

W sytuacji uszkodzenia karty kierowcy, jej nieprawidłowego działania, zagubienia lub kradzieży kierowca:

 • na początku trasy drukuje dane prowadzonego przez siebie pojazdu i wpisuje na wydruku dane umożliwiające identyfikację kierowcy oraz okresy innej pracy, okresy gotowości, przerwy lub odpoczynek,
 • na końcu trasy drukuje informacje odnoszące się do okresów zarejestrowanych przez tachograf oraz zapisuje wszystkie okresy innej pracy, okresy gotowości i odpoczynku, od sporządzenia wydruku na początku trasy, które nie zostały zarejestrowane przez tachograf oraz zaznacza na tym dokumencie dane umożliwiające identyfikację kierowcy.

Kartę uważa się za nieważną w przypadku, gdy:

 • kartę wykryto jako wadliwą,
 • wstępne uwierzytelnienie karty nie jest możliwe,
 • nie rozpoczął się jeszcze okres ważności karty,
 • okres ważności karty upłynął.

Karta kierowcy w okresie swojej ważności nie może zostać cofnięta, ani też zawieszona. Może tak się stać tylko w sytuacji, gdy:

 • właściwe organy państwa członkowskiego uznają ją za sfałszowaną,
 • kierowca korzysta z karty, której nie jest posiadaczem,
 • karta została wydana w oparciu o fałszywe oświadczenia lub sfałszowane dokumenty.

Kary za brak karty kierowcy

Brak karty kierowcy wiąże się z naliczeniem wysokich kar finansowych i kary dotyczą zarówno kierowcy, jak i firmy transportowej. Przykładowe kary za brak karty kierowcy:

 • 2000 PLN dla kierowcy
 • 2000 PLN dla osoby odpowiedzialnej za transport w firmie
 • 5000 PLN dla firmy transportowej
 • 1000 PLN dla kierowcy, który jeździ bez ważnej karty powyżej 15 dni
 • 1000 PLN dla kierowcy za każdy dzień jazdy bez wydruku z tachometru2000 PLN dla kierowcy, za jazdę na cudzej karcie.

Jeśli chcesz wiedzieć ile zarabia kierowca C+E- koniecznie przeczytaj ten wpis.

Wróć do aktualności