Kierowca tira- ile może zarobić i jak wygląda ta praca?
Praca w Niemczech dla Fachowców!
     

Kierowca tira- ile zarabia i jak wygląda ta praca w 2022?  

Kierowca tira- ile zarabia i jak wygląda ta praca w 2022?  

26.01.2022

Prowadzenia samochodów to Twoja pasja? Lubisz podróżować i marzysz o pracy, dzięki której będziesz mógł poznawać nowe miejsca? Kierowca tira Mamy to dla Ciebie posadę idealną! Sprawdź, jak wygląda praca w tym zawodzie w 2022 roku i zmień swoje życie!

Praca na tirach: dużo pracy i dużo korzyści

Praca kierowcy ma wiele zalet: dobre zarobki kierowcy tira, atrakcyjne ubezpieczenie czy możliwość podróżowania po wielu europejskich krajach to tylko kilka z nich. Musimy jednak nieco ostudzić Twój zapał: taka praca nie należy wcale do łatwych, wiąże się z wieloma obowiązkami, a codzienność w zawodzie kierowcy nie należy do łatwych.

Od przyszłych kierowców oczekuje się odpowiednich uprawnień. Na przykład aby zostać kurierem, wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B. Kierowcy tira muszą mieć prawo jazdy kategorii C+E, które otrzymują po zdaniu państwowego egzaminu w jednym z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Jak wygląda praca kierowcy tira? Obowiązki

Kluczowym zadaniem kierowcy tira jest dostarczenie ładunku do celu, ale to oczywiście duże uproszczenie. Musisz zadbać o załadowanie i zabezpieczenie ładunku, bowiem w trasie to Ty za niego odpowiadasz. A czeka Cię sporo przejazdów: praca na tirach to życie w drodze, niezliczone pokonane kilometry i brak przywiązania do jakiegokolwiek miejsca. Kierowcy tirów to współcześni nomadzi, jednak bez wątpienia jest to zawód godny uwagi, jeśli poszukujesz zmiany. Zanim jednak podejmiesz decyzję, upewnij się, że jesteś wielozadaniowy i potrafisz planować długofalowo, bo jako kierowca będziesz musiał zająć się wieloma sprawami.

Do Twoich obowiązków należeć będzie głównie wspomniane już przewożenie ładunków, ale kluczem w tym zadaniu jest terminowość. Jako kierowca tira musisz pilnować dat i odpowiednio rozplanować trasę, bowiem możesz prowadzić przez ograniczony czas w ciągu dnia, a termin jest z góry określony.

Ponadto konieczna będzie znajomość specyfiki pojazdu. Musisz nie tylko wiedzieć, jak prowadzić tira, ale także dbać o jego stan techniczny i na bieżąco zgłaszać wszelkie awarie i usterki. Kluczowe znaczenie ma oczywiście ładunek. Twoim obowiązkiem jest go odpowiednio zabezpieczyć i otoczyć opieką. Z kolei pojazd, którym będziesz się przemieszczać to Twój tymczasowy dom i musisz się o niego zatroszczyć.

Kierowca tira- jakie powinien mieć cechy?

Wiemy już, jak wygląda praca kierowcy tira. W związku z tym warto przyjrzeć się zespołowi cech, które z pewnością ułatwią wykonywanie tego zawodu. Przede wszystkim istotna jest odporność na samotność i świadomość rozłąki z rodziną. Niestety, czasami kierowca nie widzi się z najbliższymi nawet kilka tygodni. Dla osób, które sobie tego nie wyobrażają, będzie to z pewnością bardzo trudny czas.

Istotna jest również cierpliwość. Godziny za kółkiem mogą dłużyć się w nieskończoność, w związku z tym wytrzymałość i umiejętność zagospodarowania sobie tego czasu jest istotna.

Pamiętajmy również o odpowiedzialności. Nie jesteśmy maszynami i długie godziny w podróży wymagają odpoczynku. Nie można się przeforsować i należy dbać o swoją kondycję fizyczną i umysłową.

Kierowca tira- średnie zarobki

Pora odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie. Ile zarabia kierowca tira w Niemczech i innych krajach europejskich? Wiele zależy od firmy, umiejętności kierowcy, doświadczenia, znajomości języka czy lokalizacji miejsca pracy. Średnie zarobki kierowca tira to kwota od 2200 do 3000 euro. Ważne jest jednak to, że często w ramach pracy otrzymujesz bezpłatne zakwaterowanie i zbierasz fundusze do przyszłej emerytury. Kierowcom tirów oferowanych jest  również wiele atrakcyjnych benefitów pozapłacowych.

Jeśli szukasz nowych wyzwań i potrzebujesz w swoim życiu zmian, zastanów się nad podjęciem pracy jako kierowca tira. Nie musisz znać języka, chociaż jego znajomość będzie cenna. Jedyne, co musisz posiadać, to odpowiednie prawo jazdy. Patrząc na to, ile zarabia kierowca tira w Niemczech, to zawód o całkiem niezłych zarobkach. Polecamy zastanowić się nad zmianą pracy! Aktualne oferty znajdziesz TU.

 

Aktualne oferty znajdziesz TU.