Ile wynosi podatek od nieruchomości w Polsce w 2024
Praca w Niemczech dla Fachowców!
   
Strona główna » Strefa wiedzy » Podatek od nieruchomości w Polsce w 2024

Podatek od nieruchomości w Polsce w 2024

Podatek od nieruchomości w Polsce w 2024

12.11.2023

Ile wynosi podatek od nieruchomości w Polsce w 2024

Podatek od nieruchomości w Polsce jest ważnym elementem systemu podatkowego kraju. Ma on znaczny wpływ zarówno na gospodarkę lokalną, jak i na indywidualnych właścicieli nieruchomości. W 2024 roku, jak w latach poprzednich, podatek ten będzie obliczany na podstawie powierzchni nieruchomości, a nie jej wartości rynkowej. Kluczowym elementem tego systemu jest to, że stawki podatku są ustalane lokalnie przez gminy. Należy podkreslić, że istnieją także maksymalne stawki określone przez ustawę o podatkach i opłatach lokalnych.

Ile wynosi podatek od nieruchomości w Polsce w 2024 roku

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości na 2024 rok są następujące:

  • Dla budynków mieszkalnych: 1,15 zł za m² powierzchni użytkowej.
  • Dla budynków związanych z działalnością gospodarczą: 33,10 zł za m² powierzchni użytkowej.
  • Dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą: 1,34 zł za m² powierzchni gruntu.
  • Dla pozostałych gruntów: 0,71 zł za m² powierzchni gruntu.

Warto zauważyć, że te stawki wzrosły o około 15% w porównaniu z rokiem 2023. Jest to efektem inflacji, która osiągnęła poziom 15,6%.

Terminy i formy płatności podatku

Podatek od nieruchomości płaci się w czterech ratach rocznie – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Możliwa jest płatność przelewem, w kasie urzędu gminy lub u inkasenta.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości

Gminy mają możliwość zwolnienia niektórych nieruchomości z obowiązku zapłaty podatku, na przykład tych znajdujących się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Podstawa opodatkowania

Podstawą opodatkowania jest powierzchnia dla gruntów, powierzchnia użytkowa dla budynków, oraz wartość zgodna z przepisami o podatkach dochodowych dla budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czy grozi nam wprowadzenie podatku katastralnego?

Choć na początku 2022 roku Ministerstwo Finansów w Polsce zapewniło, że nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego, to taka zmiana jest teoretycznie możliwa w przyszłości. Podatek katastralny, oparty na wartości rynkowej nieruchomości, jest powszechny w wielu krajach europejskich.

Dlaczego kraje europejskie wprowadzają podatek katastralny?

Głównym powodem jest zapobieganie spekulacjom nieruchomościowym. Wysoki podatek od nieruchomości o dużej wartości rynkowej może ograniczać spekulacje nieruchomościami, ponieważ utrzymanie nieruchomości wyłącznie w celach spekulacyjnych staje się mniej opłacalne. Inne powody to: sprawiedliwość podatkowa, zwiększenie dochodów samorządów lokalnych, stymulowanie rozwoju gospodarczego.

Wpływ ewentualnego podatku katastralnego

Gdyby podatek katastralny został wprowadzony, mógłby znacząco wpłynąć na koszty związane z wynajmem i użytkowaniem nieruchomości. Na przykład, dla mieszkania o wartości 500 tys. zł, roczny podatek katastralny mógłby wynieść około 5 tys. zł. To jest znacznie wyższa kwotą niż obecny podatek od nieruchomości wynoszący ok. 150zł, zależnie od lokalizacji.

Wnioski

Podatek od nieruchomości w Polsce w 2024 roku pozostaje istotnym obciążeniem finansowym dla właścicieli nieruchomości, zarówno mieszkalnych, jak i tych związanych z działalnością gospodarczą. Warto zaznaczyć, że stawki te mogą być niższe w zależności od decyzji poszczególnych gmin, co pozwala na pewną elastyczność w lokalnym systemie podatkowym. Wprowadzenie podatku katastralnego mogłoby znacząco zmienić obecny system, jednak na chwilę obecną nie ma planów jego wprowadzenia.

 

Zobacz także: Podatki w Niemczech, Ulgi podatkowe w Niemczech

Podatek od nieruchomości w Niemczech

Podatek od nieruchomości w Niemczech – ile wynosi i kto musi płacić?

Podatek od nieruchomości w Niemczech, znany jako podatek katastralny (Grundsteuer), jest jednym z najstarszych i najważniejszych podatków bezpośrednich w tym kraju. Jego znaczenie dla budżetów lokalnych gmin jest nie do Czytaj więcej…

Praca podwójna obsada CE

Kierowca CE podwójna obsada – jak to działa?

Praca w podwójnej obsadzie dla kierowców CE, na czym polega? Doświadczenie kierowcy prawdopodobnie przejdą obok tego wpisu objętnie, co innego początkujący kierowca bądź osoba przymierzająca się do zawodu. We wpisie Czytaj więcej…

Wymiana prawa jazdy

Wymiana prawa jazdy w Niemczech

Nowe prawo jazdy – wymiana do 19 stycznia 2024 Wymiana prawa jazdy to proces, który dotknie miliony kierowców w Niemczech. Stare różowe i szare dokumenty znikną na zawsze. Nowe przepisy Czytaj więcej…

Kindergrundsicherung 2025 - świadczenie zamiast Kindergeld

Kindergrundsicherung 2025 – co to jest?

Kindergrundsicherung od 2025 roku, co to jest? Kindergrundsicherung to tzw “podstawowy zasiłek na dziecko”. Rząd Niemiec wprowadza znaczącą zmianę w systemie wsparcia rodzin, która ma na celu zrewolucjonizować sposób, w Czytaj więcej…

Święto Grzeczności za kierownicą

Święto Grzeczności za kierownicą

Dziś ważny dzień dla kierowców W dniu 5 kwietnia obchodzone jest Święto Grzeczności za kierownicą. Ustanowili je Francuzi, ale święto to rozpowszechniło się także w innych krajach. Dzisiejsze święto ma Czytaj więcej…

Jak zdobyć prawo jazdy na tira?

Jak zostać kierowcą zawodowym? Jak zdobyć prawo jazdy na tira?

Jak zdobyć prawo jazdy na “tira”? Przewóz towarów należy do jednego z najważniejszych elementów gospodarki, tak więc praca w tym sektorze należy do wyjątkowych doświadczeń. Jest to praca pełna poświęceń, Czytaj więcej…