Praca w Niemczech: Rynek niemiecki kusi ofertami dla kierowców CE
Praca w Niemczech dla Fachowców!
   
Strona główna » Praca Niemcy - warto wiedzieć » Praca w Niemczech: Rynek niemiecki kusi ofertami zatrudnienia kierowców CE

Praca w Niemczech: Rynek niemiecki kusi ofertami zatrudnienia kierowców CE

Praca w Niemczech: Rynek niemiecki kusi ofertami zatrudnienia kierowców CE

12.02.2023
Niemiecki rynek pracy zwiększa zapotrzebowanie na kierowców C+E. Od wybuchu wojny w Ukrainie wielu kierowców CE wróciło do swojego kraju, a co za tym idzie w firmach transportowych powstało wiele wakatów, przez co zapotrzebowanie na pracowników, szczególnie z Polski, jest bardzo duże. Praca w Niemczech to popularny temat zapytań. Warto dowiedzieć się więcej o aktualnej sytuacji na rynku rekrutacyjnym i pracy jako kierowca CE w Niemczech.

Praca dla kierowcy C+E w Niemczech – co warto wiedzieć i gdzie szukać informacji?

Polski kierowca C+E w Niemczech utrwala wizerunek pracownika godnego zaufania. Specjaliści, którzy znają się na swoim fachu mogą w tym kraju liczyć na pewną pracę i dobrą pensję, a nawet pracę bez znajomości języka niemieckiego. Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, że od października 2022 minimalne wynagrodzenie wynosi w Niemczech 12 Euro.

Wiele polskich rodzin obecnie boryka się z rosnącą inflacją i zarobkami, które nie rosną proporcjonalnie do inflacji. Dlatego osoby poszukują lepiej płatnej pracy za granicą – w szczególności pracy w Niemczech. Wśród nich jest liczna grupa kierowców kategorii C i C+E, gdzie za pracę w Niemczech mogą liczyć na pensję nawet trzykrotnie wyższą niż w Polsce, na poziomie nawet 3200-3500 Euro netto za miesiąc.

Praca w Niemczech to szansa dla Polaków, którzy szukają zatrudnienia za naszą zachodnią granicą.

— Polacy szukający pracy w Niemczech mogą sporo zarobić w zawodach niszowych. Niedobór fachowców na niemieckim rynku pracy powoduje, że atrakcyjnych ofert nie brakuje. Pracodawcy niemieccy wśród obcokrajowców poszukują przede wszystkim kierowców C i C+E, budowlańców, spawaczy, ślusarzy, mechaników, programistów maszyn CNC, ale także inżynierów i lekarzy — mówi Marcin Obiegły, właściciel agencji pracy ASMO Solutions, zatrudniającej polskich fachowców na rynku niemieckim.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Niemcy planują dużo inwestycji, a niedobór kadr jest tak duży, że zapełnienie luki w lokalnym rynku pracy nie będzie proste. Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, że ponad 1/3 niemieckich kierowców ciężarówek ma 55 lat i więcej. Eksperci szacują, że w tym tempie, w ciągu 10 lat, może brakować nawet 230 tysięcy kierowców C+E w Niemczech.

Zachodni rynek będzie chłonął zagranicznych pracowników. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się kierowca C+E — nie tylko z Polski, ale także z Czech czy Rumunii. Chociaż Niemcy nie szybko zniwelują deficyt kadr, można spodziewać się, że i tutaj konkurencja będzie rosła.

Kierowca CE za granicą – jakie warunki i perspektywy daje Polakom praca w Niemczech

Kierowcy CE szukający pracy w Niemczech mogą liczyć na szereg udogodnień, jakie oferuje niemiecki rynek pracy. Podpisując niemiecką umowę o pracę, kierowca C+E może liczyć na pełen pakiet socjalny w tym opiekę medyczną i Kindergeld. Warto dodać, że opieka medyczna w Niemczech jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Pracownik może ubezpieczyć również członków swojej rodziny i przede wszystkim zyskać poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że w przypadku niespodziewanej choroby zaopiekuje się nim wykwalifikowana kadra medyczna.

Kindergeld jest również kuszącym aspektem. Dodatek rodzinny wynosi ponad 200 euro na dziecko i jest wypłacany pracownikowi co miesiąc. Jego otrzymanie jest bardzo proste i nie wymaga nawet osobistej wizyty w urzędzie. Wystarczy wysłanie wniosku z zaświadczeniem od pracodawcy do odpowiedzialnej instytucji – Familienkasse.

Ponadto odprowadzając składki, gromadzi też kapitał na niemiecką emeryturę. Dzięki temu w przyszłości możemy zagwarantować sobie dwie emerytury. Jedną wcześniej wypracowaną polską oraz dodatkową niemiecką.

Same zarobki są 3-krotnie wyższe niż w Polsce. Dodatkowo niektóre agencje zapewniają też bezpłatne zakwaterowanie oraz wsparcie polskiego działu koordynatorów nawet 24/7. Opieka koordynatorów daje duże poczucie bezpieczeństwa szczególnie, gdy kierowca podejmuje pracę bez znajomości języka. Kierowca wie, że nie jest sam i w trudnych sytuacjach zawsze może liczyć na pomoc.

Kierowca CE Niemcy – jakie kwalifikacje są wymagane w Niemczech

Najbardziej poszukiwaną grupą kierowców w Niemczech, są Ci z prawem jazdy kategorii C+E. Kierowcy pracujący w Niemczech są zobligowani do odnawiania uprawnień w formie szkoleń okresowych, obowiązkowych co 5 lat i cyklicznych badań.

Atutem będą certyfikaty ukończonych kursów ADR, uprawniających do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Firmy transportowe bardzo cenią kierowców posiadających doświadczenie w zawodzie kierowcy. Najpopularniejsze zestawy, na których mile widziane jest doświadczenie to chłodnia, cysterna, silos lub BDF. Są to specjalistyczne zestawy, które wymagają dłuższego szkolenia lub doświadczenia, aby móc nimi jeździć.

Znajomość języka niemieckiego jest bardzo przydatna i pozwala na łatwiejszą egzystencję w kraju naszych sąsiadów, niemniej jednak jest też wiele ofert bez znajomości języka lub wystarczająco w stopniu komunikatywnym.

Praca dla kierowcy C+E – szukanie przez agencję pracy czy na własną rękę

Pracy za granicą można zacząć szukać już w Polsce. Jest wiele stron rekrutacyjnych, oferujących pracę w Niemczech. Warto w tym przypadku skorzystać ze sprawdzonych, jak FACHPRACA.pl Można też popytać znajomych i rozejrzeć się za pracą z polecenia lub skorzystać z ofert profesjonalnej agencji, jak np. ASMO Solutions.

Praca z dobrą i legalną agencją ma wiele plusów. Zapewnia ona niezbędne doradztwo i wsparcie koordynatora. Agencja pracy niweluje także barierę językową, załatwiając za polskiego pracownika wszelkie formalności. Dlatego korzystając z oferty agencji pracy, pracownik zyskuje pracę nawet z nikłą lub bez znajomości języka niemieckiego.

Dodatkowo, nie bez znaczenia jest fakt, że niemieckie firmy zazwyczaj nie poszukują pracowników z Polski na własną rękę. Najchętniej zatrudniają fachowców poprzez wyspecjalizowane agencje pracy, zyskując pewność, że cały proces zatrudnienia przebiegnie szybko i prawidłowo. Na rynku istnieje szereg agencji pracy, decydując się na podpisanie umowy z agencją zatrudnienia, warto wybrać tę o jasnej specjalizacji – w tym przypadku agencja za specjalizacją „praca dla kierowców C+E”, jak ASMO Solutions.

Praca w Niemczech dla kierowców C+E – ile zarabia kierowca tira

Zagraniczni pracodawcy chętnie zatrudniają kierowców C+E z Polski, doceniają pracowitość, doświadczenie i potrzebne kwalifikacje. Praca za granicą to wciąż popularny i opłacalny wybór dla wielu polskich kierowców. Bliskość granicy, znajomość języka czy podobne realia kulturowe są nie do przecenienia. Zapotrzebowanie na kierowców C+E z Polski jest coraz większe, więc ogłoszeń w stylu „praca dla kierowcy C+E w Niemczech” wciąż będzie sporo.

Dużym zainteresowaniem cieszy się kierowca plandeki, gdzie zarobki sięgają 3200€ na rękę. Kierowca BDF zarobi nawet 3500€ netto. Praca dla kierowcy chłodni, to zarobki rzędu 2900€ netto, zaś kierowca kat. C w Niemczech zarobi do 2800 Euro za miesiąc.

Polscy kierowcy często szukają też pracy blisko granicy, popularnością cieszy się praca w Berlinie, praca w Dreźnie czy w Magdeburgu.

Jeśli jednak odległość od granicy nie ma takiego znaczenia, warto przejrzeć też oferty z kategorii „praca w Niemczech w systemie”. Do wyboru mamy różne możliwości systemów pracy. System 3/1, System 2/1, System 2/2 – co kryje się za tymi skrótami liczbowymi – po prostu ilość przepracowanych tygodni do czasu wolnego, przykładowo system 3/1, to nic innego jak 3 tygodnie pracy i 1 tydzień wolnego, analogicznie praca system 2/1 – 2 tygodnie pracy, 1 tydzień wolnego.

Firmy transportowe lub agencje pracy wysyłające pracowników do Niemiec wiedzą, że pierwszy wyjazd wiąże się z kosztami, dlatego niektóre z nich nawet wychodzą na przeciw pracownikowi i  proponują zaliczki.

Warto jednak wybrać dobrze, szczególnie jeśli pierwszy raz szukamy pracy za granicą, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i rozczarowań. Legalna praca w Niemczech daje wiele satysfakcji i na pewno oszczędzi nam niepotrzebnych stresów.

Oferty pracy w Niemczech dla Kierowców CE

Praca za granicą, praca w Niemczech przez agencję pracy

Praca w Niemczech: Rynek niemiecki kusi ofertami zatrudnienia kierowców CE

Niemiecki rynek pracy zwiększa zapotrzebowanie na kierowców C+E. Od wybuchu wojny w Ukrainie wielu kierowców CE wróciło do swojego kraju, a co za tym idzie w firmach transportowych powstało wiele Czytaj więcej…

Czas pracy kierowcy zawodowego

Czas prowadzenia pojazdu, a czas odpoczynku

Czas prowadzenia pojazdu i okresy odpoczynku Czas prowadzenia pojazdu i okresy odpoczynku to istotne aspekty pracy kierowcy zawodowego. Określają one, ile czasu kierowca może spędzić za kierownicą pojazdu oraz jak Czytaj więcej…

Praca kierowcy zawodowego

Praca Kierowcy zawodowego: zalety i wyzwania

Kierowca zawodowy to jedno z zawodów, które odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym społeczeństwie. Bez nich nie mielibyśmy dostępu do wielu produktów i usług, które codziennie używamy. Praca kierowcy zawodowego może Czytaj więcej…

Karta do tachografu

Karta do tachografu

Karta do tachografu: wszystko, co powinieneś wiedzieć Karta do tachografu, znana również jako “karta kierowcy” lub “karta tacho,” to niezwykle istotny element w dziedzinie transportu drogowego. Jest to mały plastikowy Czytaj więcej…

Dokumenty aplikacyjne, praca w Niemczech

Agencje pracy – jak sprawdzić ich wiarygodność?

Agencje pracy zajmują się odpłatnymi usługami doradczymi na rzecz pracodawców. Prowadzą analizy stanu zatrudnienia u pracodawców, pomagają w określaniu umiejętności zawodowych u pracowników, a także ich predyspozycji do wykonywania konkretnej Czytaj więcej…

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym? Jak zdobyć prawo jazdy na tira?

Jak zostać kierowcą zawodowym? Jak zdobyć prawo jazdy na tira? Przewóz towarów należy do jednego z najważniejszych elementów gospodarki, tak więc praca w tym sektorze należy do wyjątkowych doświadczeń. Jest Czytaj więcej…