FAQ

PODEJMIJ PEWNĄ PRACĘ Z ASMO SOLUTIONS – Praca kierowca CE Niemcy

Czy zarejestrowanie się w bazie ASMO Solutions jest płatne?

Nie. Rejestracja kandydatów poszukujących pracy jest bezpłatna. CV kandydata jest przechowywane w naszej bazie i nie jest wykorzystywane w innym celu niż na potrzeby rekrutacji.

Czy Oferty pracy Niemcy – jak wybrać dobrze?

Zatrudniając się w dobrej agencji pracy zyskujesz pewność, że otrzymasz wszystko to, co Ci się należy. Dobra agencja musi dbać o pracownika, bo zależy jej, aby pracownik pracował u niej długo i był zadowolony. Dlatego otacza pracownika opieką np. nasza agencja (ASMO Solutions) oferuje program Parasola Ochronnego, tym samym gwarantujemy naszym pracownikom pełną opiekę i porządek w dokumentach.

Czy jest możliwość usunięcia swojego CV z bazy kandydatów?

Tak. Jeśli kandydat nie chce, aby jego CV nadal pozostawało w bazie ASMO Solutons wystarczy nas o tym fakcie poinformować.

Czy kandydat płaci prowizję za zatrudnienie?

Nie, nie pobieramy opłat za znalezienie i zatrudnienie kandydata do pracy. Nie jest to zgodne z prawem.

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy z ASMO Solutions?

Do zawarcia umowy z naszą agencją, potrzebne są: dowód osobisty (PESEL, nr dowodu), numer konta bankowego, na który będzie przelewane wynagrodzenie.

Jaki jest czas oczekiwania na ofertę pracy w Niemczech?

Czas oczekiwania zależy między innymi od: posiadanych przez nas aktualnie ofert pracy, kwalifikacji kandydatów oraz ich dyspozycyjności do podjęcia zatrudnienia.

Czy pracownik ASMO Solutions, który zarejestruje się w bazie musi przyjąć każdą zaproponowaną pracę?

Nie, pracownik nie ma obowiązku akceptowania każdej oferty pracy. Przedstawione oferty pracy są propozycjami zatrudnienia, decyzja zawsze należy do pracownika.

Czy pracownikom ASMO Solutions przysługuje prawo do urlopu?

Tak, osobom zatrudnionym przez ASMO Solutions przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu to dwa dni za każdy pełny miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika.

Czy pracownikowi ASMO Solutions przysługuje możliwość wypowiedzenia umowę o pracę?

Tak, zarówno pracownik, jak i pracodawca użytkownik, mają prawo rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony. Okres takiego wypowiedzenia wynosi:

  • 3 dni, gdy umowa została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni,
  • 2 tygodnie, gdy umowa została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.

 

Czy wykonywanie pracy tymczasowej wlicza się do emerytury?

Tak, cały okres zatrudnienia w charakterze pracownika ASMO Solutions jest uwzględniany przy ustalaniu wysokości emerytury i liczy się do stażu pracy.

Czy pracownikowi ASMO Solutions przysługuje ubezpieczenie zdrowotne?

Tak, ponieważ ASMO Solutions jako pracodawca użytkownik ma obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i dopełnić wszelkich wymaganych formalności w tym zakresie.

Czy osoby podejmujące pracę w ASMO Solutions muszą wyrejestrować się w Urzędzie Pracy?

Tak, w momencie podpisania umowy z Agencją Pracy każda osoba powinna w terminie do 7 dni kalendarzowych poinformować o zatrudnieniu właściwy dla siebie Urząd Pracy. Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę tymczasową lub umowy cywilnoprawnej traci status bezrobotnego.

Zarobki kierowcy ciężarówki CE w Niemczech – na jakie wynagrodzenie możesz liczyć?

Zarobki kierowców CE należą do wysokich i od lat utrzymują się na tym pułapie. Nic w tym dziwnego ponieważ praca kierowcy do łatwych nie należy. Jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków pracy dla kierowców pojazdów ciężarowych od wielu już lat są Niemcy. To tutaj najchętniej pracę podejmują kierowcy z Polski. Zatem na jakie zarobki możesz liczyć podejmując pracę w Niemczech?

Jak to bywa w każdym zawodzie i w przypadku kierowców pojazdów ciężarowych zarobki zależeć będą od kilku czynników, np.: od doświadczenia, posiadanych uprawnień, znajomości języka, od pracodawcy, obecnej sytuacji rynkowej i systemu pracy.

Zarobki kierowcy CE w Niemczech przeważnie wahają się w przedziale od 1900 euro do 2700 euro na rękę. Oczywiście są przypadki, w których kierowca będzie zarabiał więcej.

Skąd te różnice? Tak jak napisaliśmy wyżej kierowca ce to zawód, w którym dużą rolę odgrywa doświadczenie i posiadane kwalifikacje, ale nie tylko. Należy dobrze przyjrzeć się ofertom, ponieważ często oferty z niższą pensją zawierają w zamian bezpłatne zakwaterowanie. Pensja zależy też od czasu i systemu pracy (wolne weekendy, 2/1, 3/1).

Pamiętaj oprócz pensji zwróć uwagę na warunki, bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia, a także odprowadzane składki emerytalne.

Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj

Czy warto szukać pracy przez agencję?

Niemieckie firmy już od wielu lat preferują współprace z agencją pracy. Poszukiwanie pracowników na własną rękę to proces czasochłonny i trudny w przypadku pracowników spoza Niemiec, nie posługujących się językiem niemieckim. Oprócz tego formalności związane z procesem zatrudnienia, ubezpieczeniem, składkami emerytalnymi leżą po stronie agencji. Dla niemieckich pracodawców współpraca z agencją pracy to często najlepszy wybór. Właśnie dlatego to agencje publikują najwięcej ofert pracy dla kierowców w Niemczech.

Pomijając sytuację rynkową warto wiedzieć, że praca w agencji to także korzyści dla pracownika. O korzyściach pracy w ASMO Solutions piszemy dokładniej na naszym blogu tutaj.

Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj

Jaka agencja dla kierowców CE — zwróć uwagę na…

Wybierając agencję pracy dla kierowców CE szukających pracy w Niemczech powinni zwrócić uwagę na:

• liczbę ofert pracy
• różnorodność ofert pracy
• staż pracy agencji
• siedzibę agencji (najlepiej, aby agencja posiadała oddziały w Niemczech i w Polsce)
• znajomość przepisów prawa pracy w Polscy i w Niemczech
• dodatkowe benefity i korzyści oferowane przez agencję
• łatwość kontaktu z pracownikami agencji
• transparentność firmy
• wygląd i zapisy zawarte w umowie.

To podstawowe informacje na które warto zwrócić uwagę wybierając agencję pracy dla kierowców w Niemczech.

Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj

Sposoby mocowania ładunków — kilka wskazówek od ASMO Solutions.

PASY TRANSPORTOWE
To najpopularniejsza metoda mocowania ładunków w transporcie. Pasy występują w różnych długościach, wytrzymałościach i konfiguracjach. Używając pasów transportowych, możesz łatwo i szybko zabezpieczyć ładunek wykorzystując elementy nadwozia i punkty mocowania naczepy.

NAROŻNIKI
To dodatkowy element warty użycia przy mocowaniu pasami transportowymi. Narożniki mają za zadanie chronić pas przed przetarciem, czy zahaczeniem o ostrą krawędź i jednocześnie chronić towar przed wgnieceniem i zarysowaniem.


MATY TRANSPORTOWE – ANTYPOŚLIZGOWE
To bardzo proste i skuteczne rozwiązanie, które dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo przewożonego ładunku. To proste, ładunek ustawiony na macie nie przemieszcza się tak łatwo, dzięki temu możesz użyć mniej pasów transportowych, co ułatwi Twoją pracę.


BELKI NABURTOWE – NA PRZYCZEPKĘ LUB NACZEPĘ TYPU FIRANKA Są dedykowane do przyczep i naczep typu firana. Łaty rozporowe lub klamry zakłada się na poziome belki naczepy lub ścianki. To rozwiązanie wykorzystuje się przy przewozie ładunków o dużych gabarytach. Nie sprawdzą się w przypadku małych ładunków.

DRĄŻKI TRANSPORTOWE – ROZPOROWE
System drążków rozporowych stosowany jest w naczepach, w których nie występują elementy mocowań, czyli np.: w chłodniach, naczepy furgonowe. Drążkami rozporowymi można mocować towar w poziomie i w pionie. Skutecznie blokują ładunki o dużych gabarytach. Występują 2 rodzaje drążków rozporowych: ze stopką i bez.

SIATKI TRANSPORTOWE
Siatki transportowe doskonale sprawdzą się do zabezpieczania ładunków drobnych oraz tych o nieregularnych kształtach. Do siatki przytwierdzone są klamry oraz spinacze, dzięki którym można naciągnąć ją na całej powierzchni naczepy.

Mogą służyć do:
-zabezpieczania towarów pionowych,
-zabezpieczania towarów poziomych,
-owijania ładunków na palecie,
-zabezpieczenia towarów o różnych kształtach.

WORKI SZTAUERSKIE – POWIETRZNE
Przewożąc niezwykle wrażliwe materiały, warto wykorzystać dodatkowe zabezpieczenie w postaci worków sztauerskich. Wykonane z wytrzymałych materiałów (folii i kartonu) worki napełnia się powietrzem za pomocą pistoletu i układa w wolnych przestrzeniach między ładunkami. Worki można używać wielokrotnie.


ŁAŃCUCHY – ODCIĄGI ŁAŃCUCHOWE
Odciągi łańcuchowe wykorzystuje się w przypadku dużych gabarytów i dużej masy ładunku. Najlepiej sprawdzą się przy transporcie maszyn budowlanych, rolniczych lub elementów konstrukcyjnych. Jest to najmocniejszy system zabezpieczeń, udźwig odciągów łańcuchowych to nawet 16 ton dla jednego łańcucha. Tak jak w przypadku pasów transportowych występują w różnych konfiguracjach, maksymalnych uciągach, z różnymi systemami naciągu.

Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj

Ile trwa kurs kwalifikacji wstępnej?

Łącznie 280 godzin szkoleniowych: 260 godzin zajęć teoretycznych, 16 godzin zajęć praktycznych w ruchu drogowym, 4 godziny zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych, 280 godzin łącznie.

Kurs kwalifikacji wstępnej przeznaczony jest dla osób, które planują w najbliższym czasie rozpocząć pracę w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego lub autobusu (np.: jako kierowca ce Niemcy) Najczęściej korzystają z niego osoby, które nie mają jeszcze prawa jazdy danej kategorii lub są w trakcie nauki. Żeby do niego przystąpić, wystarczy mieć ukończone 18. lat.

Sam kurs obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną – w sumie jest to 280 godzin zajęć. Teoria wykładana jest przez 260 godzin, a przedstawiany materiał obejmuje część podstawową (195 godzin) i specjalistyczną (65 godzin). Zajęcia praktyczne trwają 20 godzin, z czego 4 godziny to zajęcia odbywające się na płycie poślizgowej, a pozostałe 16 to jazda w ruchu drogowym.

Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj

Ile trwa kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej?

Kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej przeznaczony jest dla osób, które chcą uzyskać zaświadczenie niezbędne do podjęcia pracy jako kierowca samochodu ciężarowego (np.: jako kierowca ce Niemcy) lub autobusu. Na przyspieszony rodzaj szkolenia mogą zdecydować się kierowcy posiadający lub zamierzający uzyskać prawo jazdy kat.C oraz C+E, którzy ukończyli 21 rok życia, a także osoby, które posiadają lub chcą uzyskać prawo jazdy kat. D oraz D+E, które mają powyżej 23 lat.

W kwestii programowej, skrócona wersja kursu niewiele różni się od pełnej. Różnice widoczne są jedynie w długości szkolenia – kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej obejmuje 140 godzin. 130 godzin poświęcanych jest na zajęcia teoretyczne, a kolejne 10 to zajęcia praktyczne.

Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj

Ile kosztuje prawo jazdy CE w 2020 roku?

W koszt prawa jazdy CE trzeba wliczyć ceny kursów kwalifikacyjnych, koszt badań lekarskich i psychologicznych, koszt zdania egzaminu, wydanie prawa jazdy. Poniżej przedstawiamy ceny poszczególnych elementów składających się na możliwość podjęcia pracy jako kierowca pojazdu ciężarowego z kategorią prawa jazdy CE i C.

• badanie lekarskie i psychologiczne: cena 350 zł,
• prawo jazdy kat. C i kat. CE: cena 3980 zł (kat. C i kat. CE równocześnie: 20 h teorii i 45 h praktyki),
• egzamin państwowy, teoria i praktyka kat. C: cena 230 zł,
• egzamin państwowy, praktyka kat. CE : 245 zł.
• po zdanym egzaminie z kwalifikacji wstępnej przyspieszonej wojewoda wydaje Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej w cenie 2800 zł.
• wydanie prawa jazdy: 100,50 zł.

Podsumowanie:

• Kat. C – 20h teorii i 30h jazdy. 2590 zł
• Kat. C+E – brak teorii, 25h jazdy 2390 zł
• Kat. C i C+E – 20h teorii i 45h jazdy 4580 zł

Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj

Karta kierowcy G2, cena, czas oczekiwania, jak wypełnić wniosek?

Opłata za wniosek papierowy wynosi 172,20 zł brutto.

Karta kierowcy jest wydawana w kraju zamieszkania. W Polsce kartę wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.

Wniosek o wydanie Karty kierowcy można złożyć w formie papierowej i wysłać pocztą lub w formie elektronicznej z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.

Do wniosku należy dołączyć kopię ważnego prawa jazdy (informacje zawarte we wniosku muszą być takie same jak te, które są w prawie jazdy), fotografię kierowcy oraz kopię dowodu opłaty za wydanie karty.

Karta kierowcy zostaje wydana w ciągu miesiąca od otrzymania poprawnie wypełnionego wniosku i wszystkich wymaganych dokumentów.

Wniosek o kartę należy złożyć nie wcześniej niż na 60 dni i nie później niż na 15 dni kalendarzowych przed upłynięciem terminu ważności starej wersji. Należy mieć na uwadze, że dokument wysyłany jest listem zwykłym poleconym, a czas realizacji przesyłki może wynosić od 3 do 6 dni. Czas oczekiwania i status dokumentu można sprawdzić tutaj.

Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj

Czas pracy kierowcy zawodowego C, CE.

Maksymalny czas jazdy ciągłej to 4 godziny i 30 minut. Po tym czasie powinieneś wykonać przerwę — pauzę, trwającą nie mniej niż 45 minut. Po tej przerwie, możesz ponownie jechać ciągle przez 4 godziny i 30 minut.

Oczywiście zdarzają się różne sytuacje na drodze, zatem co jeśli musisz zrobić krótszą przerwę?

Każdą przerwę możesz podzielić na dwie części, ale obowiązuje tu pewna zasada, której zawsze musisz się trzymać. Pierwsza część podzielonej przerwy 45 – minutowej musi trwać co najmniej 15 minut. Natomiast druga część podzielonej przerwy 45 minut musi trwać co najmniej 30 minut. Nigdy odwrotnie!

Czas pracy kierowcy podlega wielu regulacjom prawnym, jest to zagadnienie skomplikowane. Co wlicza się do czasu kierowcy, a co nie? Jak długi odpoczynek dzienny musi zachować kierowca, jak długi odpoczynek tygodniowy mu przysługuje?

Zagadnienie to dokładnie wyjaśniamy i opisujemy z użyciem przykładów w naszym Poradniku Początkującego kierowcy pojazdu ciężarowego, który znajdziesz tutaj.

Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj

Badania kierowcy zawodowego, kat. C, CE

Kierowcy wykonujący przewozy rzeczy oraz osób muszą odbyć badania lekarskie przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy danej kategorii, a także przed podjęciem pracy zawodowej.

W czasie jego wykonywane są takie badania jak:

• badanie ogólnolekarskie – sprawdza ogólny stan kierowcy,
• badanie okulistyczne – ocenia sprawność wzroku,
• badanie neurologiczne – sprawdzane są zdolności koordynacyjne kierowcy,
• badanie słuchu,
• badania pomocnicze, w przypadku występowania chorób u kierowcy.

Minimalne kryteria zdrowotne, które musi spełnić kierowca zostały określone przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 7 stycznia 2004 roku.

Więcej informacji znajdziesz w naszym Poradniku Początkującego Kierowcy pojazdu ciężarowego tutaj.

Kierowca CE Niemcy – Sprawdź aktualne oferty pracy tutaj