Co to jest EDR, CDR - od kiedy obowiązkowy w samochodach?
Praca w Niemczech dla Fachowców!
   
Strona główna » Praca Niemcy - warto wiedzieć » Co to jest EDR, CDR – od kiedy obowiązkowy w samochodach?

Co to jest EDR, CDR – od kiedy obowiązkowy w samochodach?

Co to jest EDR, CDR – od kiedy obowiązkowy w samochodach?

21.03.2024

Rejestrator zdarzeń w samochodzie - EDR, CDR

Od kiedy obowiązek EDR, CDR (czarna skrzynka)?

Od 7 lipca 2024 roku w Niemczech wprowadzają nowe przepisy dotyczące wyposażenia samochodów. Każde nowe auto będzie musiało posiadać czarną skrzynkę, znaną jako rejestrator zdarzeń (EDR). Ta zmiana ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz ułatwienie dochodzeń w sprawie wypadków.

Co to jest rejestrator zdarzeń EDR?

Rejestrator zdarzeń w samochodach osobowych klasy M1 i pojazdach użytkowych N1 do 3,5 tony stanie się obowiązkowy. Czarna skrzynka rejestruje dane o prędkości, hamowaniu oraz wyzwalaniu poduszek powietrznych. Dzięki temu, w razie wypadku, można łatwiej ustalić jego przyczyny i przebieg.

Funkcje czarnej skrzynki EDR

Czarna skrzynka działa podobnie jak w samolotach. Przechowuje dane z ostatnich chwil przed wypadkiem. Zapisuje informacje o prędkości pojazdu, działaniach kierowcy oraz aktywacji systemów bezpieczeństwa. Dzięki tym danym, eksperci mogą dokładnie przeanalizować przyczyny wypadku.

Nowe systemy wspomagające kierowcę

Oprócz czarnej skrzynki, nowe rozporządzenie UE wprowadza obowiązek montowania zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę. Od 2022 roku nowe pojazdy muszą być wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa, ale od lipca 2024 roku staną się one obowiązkowe również dla wszystkich nowych rejestracji.

Advanced Driver Distraction Warning (ADDW)

Jednym z nowych systemów jest Advanced Driver Distraction Warning (ADDW). Ten zaawansowany system ostrzegania wykrywa zmęczenie i rozproszenie uwagi kierowcy. W razie wykrycia nieprawidłowości, system wysyła dwa rodzaje komunikatów ostrzegawczych. Dzięki temu, kierowca może szybko zareagować i poprawić swoje zachowanie na drodze.

Inteligentne wspomaganie prędkości

Nowe samochody będą musiały być wyposażone w inteligentne wspomaganie prędkości. Ten system pomaga kierowcy utrzymywać odpowiednią prędkość, dostosowaną do obowiązujących ograniczeń. To znacznie zmniejszy ryzyko przekroczenia dozwolonej prędkości i związanych z tym wypadków.

Asystent hamulca awaryjnego i cofania

Kolejnym nowym obowiązkowym systemem jest asystent hamulca awaryjnego. System ten automatycznie hamuje pojazd w sytuacjach awaryjnych, co może zapobiec kolizji lub zminimalizować jej skutki. Również asystent cofania stanie się standardem. Dzięki temu manewry cofania będą bezpieczniejsze i łatwiejsze, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach.

Ostrzeżenie utrzymania pasa ruchu w sytuacjach awaryjnych

Od 2024 roku wszystkie nowe samochody będą musiały posiadać system ostrzegania utrzymania pasa ruchu w sytuacjach awaryjnych. Ten system ostrzega kierowcę, gdy pojazd nieumyślnie opuszcza pas ruchu. W razie potrzeby, system może również skorygować tor jazdy, aby zapobiec niebezpiecznej sytuacji.

Wpływ na bezpieczeństwo

Obowiązkowa czarna skrzynka EDR ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Dzięki precyzyjnym danym z rejestratora, można lepiej zrozumieć mechanizmy wypadków i opracować skuteczniejsze środki zapobiegawcze. Ponadto, rejestrator może odstraszać kierowców od ryzykownych zachowań na drodze, wiedząc, że ich działania są rejestrowane.

Korzyści dla dochodzeń

Rejestrator zdarzeń znacznie ułatwi dochodzenia w sprawie wypadków. Dane z czarnej skrzynki pozwolą na szybsze i dokładniejsze ustalenie przyczyn kolizji. To z kolei może przyspieszyć proces likwidacji szkód oraz rozstrzygania sporów ubezpieczeniowych. Dzięki precyzyjnym informacjom, łatwiej będzie również identyfikować błędy konstrukcyjne czy problemy techniczne pojazdów.

Wprowadzenie obowiązkowych czarnych skrzynek EDR w nowych samochodach to krok w stronę większego bezpieczeństwa na drogach. Nowe przepisy zapewnią lepsze narzędzia do analizy wypadków, co przyczyni się do zmniejszenia liczby kolizji oraz ich skutków. Dzięki temu, kierowcy będą mogli czuć się bezpieczniej, a organy ścigania oraz firmy ubezpieczeniowe będą dysponować nieocenionym źródłem informacji.

Inne zmiany w przepisach

Warto również wspomnieć o innym ważnym przepisie wchodzącym w życie. Opony z symbolem M+S stają się niedozwolone. Nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa zimą, poprzez wymaganie bardziej zaawansowanych technologicznie opon zimowych. Oba te przepisy razem tworzą bardziej kompleksowy system ochrony na drogach, który ma na celu zmniejszenie liczby wypadków i ich skutków.

Nowe prawo pokazuje, jak ważne jest ciągłe dążenie do poprawy bezpieczeństwa na drogach poprzez innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz ścisłe regulacje. Czarna skrzynka w każdym nowym samochodzie to istotny krok w tym kierunku.

Czytaj też: Inteligentne tachografy 2 generacji

Sprawdź aktualne oferty pracy w Niemczech

Zmiany w Niemczech dla kierowców

Zmiany dla kierowców w Niemczech

Zmiany w Niemczech dla kierowców w 2024 roku Wraz z nadejściem 2024 roku kierowcy w Niemczech muszą przygotować się na szereg istotnych zmian. Auto Club Europa (ACE) podsumował najważniejsze zmiany, Czytaj więcej…

Ile wynosi wiek emerytalny w Europie

Wiek emerytalny w Europie

Ile wynosi wiek emerytalny w Europie Wiek emerytalny w Europie jest tematem, który budzi wiele emocji i dyskusji. Zmiany demograficzne, wydłużająca się średnia długość życia oraz zmieniające się warunki gospodarcze Czytaj więcej…

Steuer ID, Steuernummer - co to jest? jak uzyskać? gdzie znajdę?

Steuer ID, Steuernummer | Co to jest? Jak uzyskać i gdzie go znajdę?

Co to jest Steuer ID w Niemczech? Steuer ID, znany również jako IdNr (Identifikationsnummer), to niemiecki odpowiednik polskiego numeru PESEL. Jest to 11-cyfrowy identyfikator numeryczny, przydzielany każdemu podatnikowi w Niemczech Czytaj więcej…

Kierowcy spoza UE będą zatrudniani w Niemczech

Zmiany w zatrudnianiu kierowców spoza UE w Niemczech

Wpływ na branżę transportową zatrudnienia kierowców spoza UE Zmiany w zasadach zatrudniania kierowców ciężarówek w Niemczech mogą wywołać znaczące zmiany w branży transportowej. Niemcy chcą otworzyć rynek pracy dla kierowców Czytaj więcej…

Praca w magazynie

Korzyści z pracy magazynowej w Niemczech dla Polaków

Rynek pracy magazynowej w Niemczech Niemcy to kraj, który oferuje Polakom wiele atrakcyjnych okazji pracy, zwłaszcza w branży magazynowej. Ten sektor jest kluczowym elementem niemieckiej gospodarki, zapewniającym stały przepływ towarów Czytaj więcej…

Kierowca ciężarówki - predyspozycje do zawodu kierowcy zawodowego

Chcesz zostać kierowcą ciężarówki w Niemczech? Sprawdź, czy nadajesz się do tej pracy!

Kierowca ciężarówki to ciężki zawód, który jednak niesie ze sobą wiele korzyści. Jest też pełen wyzwań i trudności. Zarówno na początku drogi jako kierowca C+E, jak i w miarę upływu Czytaj więcej…