Badania lekarskie dla kierowców zawodowych kat. CE, C | psychotesty
Praca w Niemczech dla Fachowców!
   
Strona główna » Praca Niemcy - warto wiedzieć » Badania lekarskie kierowców zawodowych kat. CE, C

Badania lekarskie kierowców zawodowych kat. CE, C

Badania lekarskie kierowców zawodowych kat. CE, C

10.07.2023

Badania lekarskie dla kierowców zawodowych kat. CE, C

Kierowcy zawodowi kat. CE, C wykonujący przewozy rzeczy oraz osób muszą odbyć badania lekarskie przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy danej kategorii, a także przed podjęciem pracy zawodowej.

Na badania lekarskie kierowcy zawodowego składają się:

 • badanie ogólnolekarskie – sprawdza ogólny stan kierowcy,
 • badanie okulistyczne – ocenia sprawność wzroku,
 • badanie neurologiczne – sprawdzane są zdolności koordynacyjne kierowcy,
 • badanie psychologiczne,
 • badanie słuchu,
 • badania pomocnicze, w przypadku występowania chorób u kierowcy.

Minimalne kryteria zdrowotne, które musi spełnić kierowca zostały określone przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 7 stycznia 2004 roku.

Okresowe badania kierowców zawodowych – ile ważne jest badanie?

Wyniki badań dla kierowców C i CE mają określony czas ważności, po których upływie należy udać się na badania okresowe. Ich zakres nie różni się znacząco od zakresu badania wstępnego.

 • Zawodowi kierowcy, którzy nie ukończyli 60 roku życia, mają obowiązek odnawiania badań lekarskich, co 5 lat. Najczęściej pokrywa się on z koniecznością odnowienia kwalifikacji zawodowych przez szkolenie okresowe.
 • Kierowcy CE, C od 60 roku życia, zobowiązani są do wykonywania badań okresowych co 30 miesięcy.

Psychotesty dla kierowców – jak wyglądają?

Jednym z elementów badań dla kierowców są psychotesty. Muszą wykonać je kandydaci na kierowców i osoby wykonujące zawodowo przewozy rzeczy i osób.
Obowiązek wykonywania psychotestu mają kandydaci oraz kierowcy z prawem jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1 +E, D+E.

Badanie jest ważne przez 5 lat. Podczas psychotestu badana jest wiedza kierowcy na temat zasad poruszania się w ruchu drogowym, umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami na drodze, motywacja i postawy a także predyspozycje do prowadzenia pojazdu.

Etapy i zakres badań podczas psychotestów

Na trzy etapy badań składają się:

 1. Badanie osobowości kierowcy.
  Celem badania jest ustalenie, w jaki sposób osoba badana zachowuje się w określonych sytuacjach. W ramach badania kierowca wypełnia kwestionariusz i odbywa rozmowę z psychologiem.
 2. Przeprowadzenie psychotestów.
  Celem badań jest analiza zdolności intelektualnych badanego. Kierowca otrzymuje do rozwiązania testy uwagi oraz sprawności intelektualnej.
 3. Badanie psychologiczne kierowcy podczas którego wymagane jest użycie sprzętu technicznego do badania reakcji.
  Aparaty psychotechniczne pozwalają sprawdzić szybkość czasu reakcji badanego, oraz jego koordynację wzrokowo-ruchową, sposób postrzegania przez niego prędkości i odległości, czy widzenie w ciemności. Podczas tego badania wykorzystuje się takie urządzenia jak miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy i aparat Piórkowskiego oraz stereometr.
Wiek emerytalny w Niemczech

Wiek emerytalny w Niemczech

Emerytura to etap życia, na który wielu z nas czeka z utęsknieniem. W Niemczech, jak w wielu innych krajach, wiek emerytalny oraz wysokość emerytury są tematami istotnymi dla obywateli. W Czytaj więcej…

Czas pracy kierowcy zawodowego

Czas prowadzenia pojazdu, a czas odpoczynku

Czas prowadzenia pojazdu i okresy odpoczynku Czas prowadzenia pojazdu i okresy odpoczynku to istotne aspekty pracy kierowcy zawodowego. Określają one, ile czasu kierowca może spędzić za kierownicą pojazdu oraz jak Czytaj więcej…

System BDF – coraz popularniejszy wśród kierowców CE

System BDF – coraz popularniejszy wśród kierowców CE

System BDF gwarantuje szybki załadunek i rozładunek auta oraz możliwość niemal natychmiastowego powrotu na drogę. Dzięki temu firmy logistyczne mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy i zapewnić kierowcom większy komfort i bezpieczeństwo. Czytaj więcej…

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym? Jak zdobyć prawo jazdy na tira?

Jak zostać kierowcą zawodowym? Jak zdobyć prawo jazdy na tira? Przewóz towarów należy do jednego z najważniejszych elementów gospodarki, tak więc praca w tym sektorze należy do wyjątkowych doświadczeń. Jest Czytaj więcej…

Praca dla par - Niemcy

Jak znaleźć pracę za granicą dla par bez języka – gdzie szukać?

Praca za granicą = rozłąka z najbliższą nam osobą Rozstanie z najbliższą osobą to jedna z głównych wad w pracy za granicą na które skarżą się osoby decydujące się na Czytaj więcej…

Praca za granicą, praca w Niemczech przez agencję pracy

Praca w Niemczech: Rynek niemiecki kusi ofertami zatrudnienia kierowców CE

Niemiecki rynek pracy zwiększa zapotrzebowanie na kierowców C+E. Od wybuchu wojny w Ukrainie wielu kierowców CE wróciło do swojego kraju, a co za tym idzie w firmach transportowych powstało wiele Czytaj więcej…