Badania lekarskie dla kierowców zawodowych kat. CE, C | psychotesty
Praca w Niemczech dla Fachowców!
   
Strona główna » Praca Niemcy - warto wiedzieć » Badania lekarskie kierowców zawodowych kat. CE, C

Badania lekarskie kierowców zawodowych kat. CE, C

Badania lekarskie kierowców zawodowych kat. CE, C

10.07.2023

Badania lekarskie dla kierowców zawodowych kat. CE, C

Kierowcy zawodowi kat. CE, C wykonujący przewozy rzeczy oraz osób muszą odbyć badania lekarskie przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy danej kategorii, a także przed podjęciem pracy zawodowej.

Na badania lekarskie kierowcy zawodowego składają się:

 • badanie ogólnolekarskie – sprawdza ogólny stan kierowcy,
 • badanie okulistyczne – ocenia sprawność wzroku,
 • badanie neurologiczne – sprawdzane są zdolności koordynacyjne kierowcy,
 • badanie psychologiczne,
 • badanie słuchu,
 • badania pomocnicze, w przypadku występowania chorób u kierowcy.

Minimalne kryteria zdrowotne, które musi spełnić kierowca zostały określone przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 7 stycznia 2004 roku.

Okresowe badania kierowców zawodowych – ile ważne jest badanie?

Wyniki badań dla kierowców C i CE mają określony czas ważności, po których upływie należy udać się na badania okresowe. Ich zakres nie różni się znacząco od zakresu badania wstępnego.

 • Zawodowi kierowcy, którzy nie ukończyli 60 roku życia, mają obowiązek odnawiania badań lekarskich, co 5 lat. Najczęściej pokrywa się on z koniecznością odnowienia kwalifikacji zawodowych przez szkolenie okresowe.
 • Kierowcy CE, C od 60 roku życia, zobowiązani są do wykonywania badań okresowych co 30 miesięcy.

Psychotesty dla kierowców – jak wyglądają?

Jednym z elementów badań dla kierowców są psychotesty. Muszą wykonać je kandydaci na kierowców i osoby wykonujące zawodowo przewozy rzeczy i osób.
Obowiązek wykonywania psychotestu mają kandydaci oraz kierowcy z prawem jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1 +E, D+E.

Badanie jest ważne przez 5 lat. Podczas psychotestu badana jest wiedza kierowcy na temat zasad poruszania się w ruchu drogowym, umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami na drodze, motywacja i postawy a także predyspozycje do prowadzenia pojazdu.

Etapy i zakres badań podczas psychotestów

Na trzy etapy badań składają się:

 1. Badanie osobowości kierowcy.
  Celem badania jest ustalenie, w jaki sposób osoba badana zachowuje się w określonych sytuacjach. W ramach badania kierowca wypełnia kwestionariusz i odbywa rozmowę z psychologiem.
 2. Przeprowadzenie psychotestów.
  Celem badań jest analiza zdolności intelektualnych badanego. Kierowca otrzymuje do rozwiązania testy uwagi oraz sprawności intelektualnej.
 3. Badanie psychologiczne kierowcy podczas którego wymagane jest użycie sprzętu technicznego do badania reakcji.
  Aparaty psychotechniczne pozwalają sprawdzić szybkość czasu reakcji badanego, oraz jego koordynację wzrokowo-ruchową, sposób postrzegania przez niego prędkości i odległości, czy widzenie w ciemności. Podczas tego badania wykorzystuje się takie urządzenia jak miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy i aparat Piórkowskiego oraz stereometr.
Karta kierowcy - gdzie wyrobic kartę?

Karta kierowcy wniosek online, do druku – jak sprawdzić status w PWPW?

Karta kierowcy (nazywana też kartą do tachografu) w odróżnieniu od prawa jazdy, to dokument, którego nie musi posiadać każdy kierowca. Karta kierowcy dotyczy osób obsługujących konkretne pojazdy, a mianowicie kierowców Czytaj więcej…

Podatki w Niemczech - warto wiedzieć

Ulgi podatkowe w Niemczech

Ulgi podatkowe w Niemczech, Ulgi podatkowe dla rodziców – podatki Niemcy. Ulgi podatkowe dla samotnych rodziców. Ulgi w podatkach dla budowanych domów i właścicieli mieszkań czynszowych. Czytaj więcej

Dofinansowanie nauki w Niemczech

Dofinansowanie nauki w Niemczech

Dofinansowanie nauki w Niemczech: między rzeczywistością, a mitem Dofinansowanie nauki w Niemczech to temat o którym w ostatnim czasie rozpisują się media. Informują one o wręcz nieograniczonych funduszach na ten Czytaj więcej…

Kierowca C+E

Kierowca C+E, kierowca zawodowy – zawód niedoceniany

Polscy koordynatorzy z ASMO Solutions mają stały kontakt z kierowcami C+E pracującymi w Niemczech. Doskonale znają ich codzienną rzeczywistość oraz biorą udział w rozwiązywaniu trudnych sytuacji. Aby mogli jeszcze lepiej Czytaj więcej…

Prawo pracy Niemczech

Prawo pracy w Niemczech

Prawo pracy w Niemczech to złożony system regulacji, który ma na celu zapewnienie równowagi między potrzebami pracowników a interesami pracodawców. Jest ono niezbędne dla każdego, kto pracuje lub planuje pracę Czytaj więcej…

Zasiłki w Niemczech

Zasiłki dla rodzin w Niemczech

Zasiłki w Niemczech W Niemczech rodziny mogą liczyć na różnorodne formy wsparcia finansowego, które wykraczają poza powszechnie znane Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny. W zależności od indywidualnej sytuacji życiowej i dochodów, Czytaj więcej…